Mężczyzna z poważnymi oparzeniami uratowany dzięki przeszczepowi skóry od brata bliźniaka

/Mężczyzna z poważnymi oparzeniami uratowany dzięki przeszczepowi skóry od brata bliźniaka

Mężczyzna z poważnymi oparzeniami uratowany dzięki przeszczepowi skóry od brata bliźniaka

33-letni mężczyzna z poparzeniami trzeciego stopnia, które objęły niemal całe ciało, został uratowany dzięki przeszczepowi skóry od swojego brata bliźniaka. Był leczony na oddziale poparzeń w szpitalu Saint Louis w Paryżu przez zespół lekarzy kierowany przez prof. Mimoun (chirurga plastycznego i rekonstrukcyjnego) oraz Alexandre’a Mebazaa (anestezjologa na oddziale intensywnej terapii). Według dziennikarza  i doktora medycyny, Jean-Yves Nau, to nowy i „inspirujący wynik” medycyny.

 

Młody mężczyzna, który stał się ofiarą wypadku przy pracy, trafił do szpitala we wrześniu 2016 roku w stanie krytycznym. Lekarze ocenili, że nie miał praktycznie żadnych szans na przeżycie. Jego brat bliźniak natychmiast zgodził się oddać skórę na przeszczep. Ponieważ mężczyźni są homozygotycznymi bliźniakami, mają identyczny materiał genetyczny, to przeszczepiona skóra nie zostanie odrzucona: „pacjent będzie mógł żyć z przeszczepioną od swojego brata skórą i nigdy nie będzie potrzebował terapii immunosupresyjnej”. Ponieważ pobieranie narządów i tkanek od żywych dawców wymaga zezwolenia Agencji Biomedycyny, komisja wysłuchała sprawy przedstawionej przez brata bliźniaka i wyraziła zgodę. Przeprowadzono trzy procedury przeszczepienia skóry. Za każdym razem bracia przeszli operację w tym samym czasie, aby skóra mogła być natychmiast transplantowana.

 

Pacjent przechodzi obecnie rehabilitację, znowu może chodzić i wrócił do domu. Prof. Mimmoun podkreślił, że ta sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ nie każdy pacjent w takim przypadku ma brata bliźniaka, jednak – jak podkreśla – lekarze doszli do „nadzwyczajnych obserwacji”, które będą miały swoje reperkusje w przypadku wszystkich ofiar poważnych poparzeń. „Wyraźnie pokazaliśmy, że gdybyśmy mieli uniwersalną skórę, bylibyśmy w stanie uratować ofiary ciężkich oparzeń przy użyciu precyzyjnych technik” – oświadczył.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-12-07T15:16:03+01:00 czwartek, 07 grudnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail