Mianowano specjalnego przedstawiciela ds. promocji wolności religii i przekonań poza terytorium UE

by

Były Komisarz Europejski, Ján Figeľ, przyjął na okres jednego roku nową funkcję pierwszego specjalnego przedstawiciela do spraw promocji wolności religii i przekonań poza terytorium Unii Europejskiej. Ján Figeľ został powołany na ten urząd 6 maja w Watykanie przez Jeana-Claude Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej przy okazji przyznania papieżowi Franciszkowi międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego.

 

„Wolność religii i przekonań jest podstawowym prawem, które jest częścią fundamentu Unii Europejskiej. Uporczywe prześladowanie mniejszości religijnych i etnicznych sprawia, że ochrona i promocja tej wolności w UE i poza jej granicami, jest tym bardziej istotna. Ufamy, że nasz specjalny przedstawiciel, pomoże nam w tym przedsięwzięciu, wyostrzając naszą uwagę i skupiając ją tam, gdzie to jest to konieczne”, powiedział Jean-Claude Juncker.

 

Parlament Europejski wspiera obronę mniejszości religijnych, czemu dał wyraz w rezolucji z dnia 4 lutego 2016 roku w obronie prześladowanych chrześcijan i innych mniejszości religijnych pt. „Regularne mordowanie mniejszości religijnych przez ISIS”. Biorąc pod uwagę znaczenie promocji i ochrony wolności religijnej i przekonań poza UE, w kontekście dialogu Unii Europejskiej oraz programów pomocowych dla krajów trzeciego świata, specjalny przedstawiciel będzie pełnił funkcję doradcy Komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, Neven Mimica.

 

Ján Figeľ ma już za sobą doświadczenie w pracy na polu międzynarodowym. Pełnił funkcję Komisarza ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży(2004-2009) oraz był pierwszym zastępcą premiera Republiki Słowackiej w latach 2010-2012. W ramach swojej misji, Figeľ przedstawi w najbliższym czasie raport o trwającym dialogu pomiędzy Komisją Europejską a kościołami oraz religijnymi wyznaniami i wspólnotami.

 

Źródło: europa.eu

You may also like

Facebook