Na 100 urodziny Jana Pawła II namalowała obraz… nóżkami

/Na 100 urodziny Jana Pawła II namalowała obraz… nóżkami

Na 100 urodziny Jana Pawła II namalowała obraz… nóżkami

Martynka Gruca urodziła się z wadą rąk. Kiedy miała 5 lat, dzięki przyjacielowi rodziny, malarzowi Stanisławowi Kmiecikowi odkryła w sobie talent malarski. Jest najmłodszą w Polsce i jedną z młodszych na świecie stypendystką organizacji zrzeszającej artystów, malujących nogami i ustami.

Dziewczynka pochodzi z gór i bardzo kocha Ojca Świętego, na jego setne urodziny postanowiła namalować obraz i razem z lokalnym artystą wykonać utwór urodzinowy dla Jana Pawła II. Cały reportaż, który przygotowała TVP Kraków, można zobaczyć tu: www.krakow.tvp.pl

Martynka urodziła się w 2010 roku w Kąclowej. Przyszła na świat z wadą rozwojową rączek,  którą medycy określają nazwą: fokomelia. W rączkach dziewczynki brakowało niektórych kości, a w dłoniach – paluszków. W sytuacjach, w których Martynka nie mogła użyć swoich rąk, zastępowała je nóżkami. Gdy w jej życiu rozpoczął się etap, w którym wszystkie dzieci biorą w dłonie kredki, zaczęła je chwytać paluszkami stóp. Później zamieniła kredki na pędzle. Potem w życiu małej dziewczynki pojawił się malarz Stanisław Kmiecik, który również ze względu na swoją niepełnosprawność, maluje ustami.

By | 2020-05-19T16:59:01+02:00 wtorek, 19 maja 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook