Na Węgrzech spada liczba aborcji – to zasługa kompleksowej polityki prorodzinnej

by FUNDACJA JZN
Stale rosnące wsparcie węgierskiego rządu dla rodzin stwarza warunki, w których małżeństwa i rodziny rozkwitają, a liczba aborcji spada – informuje portal Life Site News.

 

Polityka prorodzinna tego kraju spowodowała, że liczba aborcji spadła o ponad jedną trzecią w stosunku do 2010 roku (40 449 do 28 500). Wsparcie rządowe dla rodzin przyczyniło się również do spadku liczby rozwodów (23 873 w 2010 r. do 18 600 w 2017 r.) oraz wzrostu liczby zawieranych małżeństw (35 520 w 2010 r. do 50 600 w 2017 r.).

 

„Podstawowym warunkiem do średnio i długoterminowego rozwoju społecznego i trwałości Węgier jest trwały wzrost w tendencjach demograficznych” – powiedziała Katalin Novàk, węgierska minister stanu ds. rodziny, młodzieży i spraw międzynarodowych. „[Ten] cel można osiągnąć dzięki stabilnej, kompleksowej, ukierunkowanej i elastycznej polityce rodzinnej, która jest w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb i warunków” – dodała.

 

Katalin Novàk wygłosiła referat pt. „Węgierska polityka rodzinna w duchu Humanae Vitae i Veritatis Splendor” na konferencji w Rzymie w dniu 21 maja poświęconej tematowi: Human Life, the Family, and the Splendor of Truth: Gifts of God.

 

„Ustawa zasadnicza (konstytucja Węgier) przywiązuje szczególną wagę do rodziny, chroni instytucję małżeństwa i stwierdza, że ​​podstawą rodziny jest małżeństwo oraz relacja rodzica a dzieckiem. To oznacza, że Węgry powinny popierać posiadanie dzieci” – powiedziała Novàk.

 

Wsparcie rządu węgierskiego obejmuje między innymi pomoc rodzinom w pogodzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych – pomoc w okresie macierzyństwa, płatny urlop wychowawczy, zasiłki rodzinne i dodatki mieszkaniowe, ulgi podatkowe zachęcające młode pary do zawarcia małżeństwa, zasiłki wypoczynkowe, bezpłatne obozy wakacyjne dla dzieci czy dotowane podręczniki.

 

Źródło: www.lifesitenews.com

You may also like

Facebook