Nagroda Templetona przyznana za poszukiwanie leku i szczepionki na COVID-19

/Nagroda Templetona przyznana za poszukiwanie leku i szczepionki na COVID-19

Nagroda Templetona przyznana za poszukiwanie leku i szczepionki na COVID-19

Francis S Collins, amerykański genetyk walczący z COVID-19 został laureatem tegorocznej nagrody Templetona. Ta jedna z najwyżej dotowanych nagród, w wysokości 1,1 miliona funtów (ponad 5 mln zł), przyznawana jest w uznaniu zasług „za przerzucanie mostów między religią i nauką”.

Francis S Collins ma 70 lat, jest genetykiem i lekarzem szukającym leku i szczepionki na COVID-19. W uzasadnieniu przewodnicząca Fundacji Johna Templetona, Heather Templeton Dill napisała, że Collins ucieleśnia ideał przyświecający jej dziadkowi, gdy fundował nagrodę: „rygorystyczne badania, szczególnie w dziedzinie nauk ścisłych, mogą pomóc ludzkości w stawianiu czoła najgłębszym i najbardziej wymagającym pytaniom egzystencjalnym”.

Przyjmując nagrodę Collins przyznał, że opłakuje śmierć ofiar koronawirusa i zawierza tę sprawę Bogu:

Nieustannie uczę się, że Bóg nigdy nie obiecywał wolności od cierpienia, lecz raczej to, że będzie „dla nas ucieczką i mocą” i że „łatwo znaleźć u Niego pomoc w trudnościach” – napisał, cytując Psalm 46.

Collins od 2009 r. stoi na czele Krajowych Instytutów Zdrowia w Bethesda w stanie Maryland. Wcześniej, w latach 1993-2008 kierował Krajowym Instytutem Badań nad Ludzkim Genomem. W 2008 r. założył fundację BioLogos w Waszyngtonie, której mottem są słowa: „Wierzymy, że wiara i nauka prowadzą do prawdy o Bogu i stworzeniu”. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk.

Jednocześnie Collins opowiada się za badaniami na komórkach macierzystych pobranych z abortowanych dzieci, tłumacząc, że bez nich w niektórych dziedzinach „trudno sobie wyobrazić, że wiedzielibyśmy to, co wiemy”.

Nagrodę sir Johna Templetona ustanowiono w 1972 r. Jej celem jest uznanie zasług osób, które „wniosły wyjątkowy wkład w potwierdzanie duchowego wymiaru życia poprzez badania, odkrycia lub działalność praktyczną”. Wśród laureatów są m.in. św. Matka Teresa z Kalkuty, Brat Roger z Taizé, anglikański arcybiskup Desmond Tutu.

Źródło: m.niedziela.pl
By | 2020-05-28T07:50:12+02:00 czwartek, 28 maja 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook