W akcie urodzenia tylko płeć biologiczna bez możliwości zmiany

/W akcie urodzenia tylko płeć biologiczna bez możliwości zmiany

W akcie urodzenia tylko płeć biologiczna bez możliwości zmiany

19 maja parlament węgierski przyjął ustawę, zgodnie z którą akta stanu cywilnego muszą zawierać tylko płeć biologiczną danej osoby w momencie narodzenia, co uniemożliwia oficjalne uznanie zmiany płci. Danych nie będzie można zmienić również w przyszłości.

Ustawa została przyjęta 134 głosami za przy 56 przeciwnych i 4 wstrzymujących się. Rząd premiera Viktora Orbana ma w parlamencie większość 2/3. Ustawa oznacza zakaz oficjalnej rejestracji zmiany płci i prawnego uznania „nowej tożsamości” osób transpłciowych. W dokumentach określających tożsamość będzie wpisana wyłącznie płeć biologiczna dziecka w chwili urodzenia, dane zostaną ustalone na podstawie pierwszorzędowych cech płciowych lub chromosomów zgodnie z badaniem genetycznym. Danych nie będzie można później zmienić.

Wcześniej transseksualiści na Węgrzech mogli ubiegać się o zmianę swojej płci w aktach stanu cywilnego. Teraz jednak nie będą mogli zmieniać nazwisk i uzyskiwać dokumentów, potwierdzających ich „nową” płeć.

Minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas podkreślił, że na Węgrzech każdy może żyć zgodnie ze swoją tożsamością płciową.

Co znamienne jako jeden z pierwszych zaprotestował szef węgierskiego oddziału Amnesty International David Vig. Spodziewane są protesty środowisk LGBT w wymiarze międzynarodowym.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-05-28T18:39:11+02:00 czwartek, 28 maja 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook