Nie dwoje, a troje dzieci zmodyfikowanych genetycznie w Chinach

by FUNDACJA JZN
Sąd w Shenzhen (południowe Chiny) ogłosił wyrok w sprawie nielegalnych eksperymentów genetycznych na płodach ludzkich. Chińska agencja informacyjna Xinghua podała, że dzieci urodzonych ze zmodyfikowanymi genami było jednak nie dwoje, jak wcześniej sądzono, a troje.

Zmiany w genomie wprowadzono na etapie zapłodnienia in vitro, korzystając z najnowszej technologii inżynierii genetycznej znanej jako CRISPR/Cas9. Hi Jiankui z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen, który kierował zespołem genetyków, informował, że naukowcy usunęli gen CCR5 z genomu dzieci jeszcze na etapie płodowym. To ma im zapewnić odporność na wirusa HIV. Jedno z rodziców było nosicielem choroby.

Do tej pory mowa była o dwójce dzieci, dokładnie bliźniakach. Najnowszy komunikat chińskiej agencji informacyjnej potwierdza, że eksperymentu genetycznego dokonano jednak przynajmniej trzy razy. Lakoniczna informacja nie pozwala na stwierdzenie, jakiej płci jest dziecko, o którym do tej pory nie informowano, a także czy urodziło się zdrowe. Portal BBC podaje, że władze prowincji Guangdong zapewniają, że trójka maluchów pozostaje pod stałą medyczną obserwacją.

Naukowcy zostali skazani wyrokiem sądu. Hi Jiankui ma do zapłaty około 430 tys. dolarów kary (3 mln juanów). Został skazany na trzy lata więzienia. Pozostali muszą zaś zapłacić po 143 tys. oraz 72 tys. dolarów. Jak informuje portal Scientific American, dostali także wyroki w zawieszeniu. Chińskie eksperymenty genetyczne nie zyskały aprobaty, świat nauki zareagował krytyką i oburzeniem, a Uniwersytet w Shenzhen odciął się od naukowców i ich badań.

Źródło: ScienceAlert.com, zdrowie.gazeta.pl

You may also like

Facebook