Samorząd wspiera opiekę wytchnieniową

/Samorząd wspiera opiekę wytchnieniową

Samorząd wspiera opiekę wytchnieniową

W Białymstoku do niedawna funkcjonowały dwa mieszkania wytchnieniowe, teraz pojawi się trzecie. Ich utrzymanie finansuje Urząd Miejski. Powstały z myślą o osobach dorosłych ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

W przypadku dwóch pierwszych mieszkań urząd zawarł umowę na prowadzenie na 3 lata z Fundacją „Oswoić Świat”. W 2019 roku przeznaczył na jej realizację 260 tys. zł. Teraz miasto rozstrzygnęło konkurs na prowadzenie kolejnego mieszkania dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym w latach 2020-2022. Partnerem w projekcie zostało Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”.

W 2020 roku przeznaczono na ten cel z miejskiej kasy 170 tys. zł, w latach następnych odpowiednio 180 i 190 tys. zł. W lokalu o powierzchni 120 m2 będzie mogło jednocześnie przebywać osiem dorosłych osób, których opiekunowie zechcą skorzystać z opieki

Tak zwana opieka wytchnieniowa to wciąż nowe pojęcie. Zyskujące jednak coraz większą popularność w polskich miastach. Oznacza korzyść zarówno dla opiekunów, którzy mogą odpocząć od codziennej opieki, jak i dorosłych osób niepełnosprawnych, które w tym czasie znajdują się pod dobrą opieką. Jej wagę zaczynają dostrzegać również polskie samorządy.

Źródło: portalsamorzadowy.pl
By | 2020-01-10T07:16:32+01:00 piątek, 10 stycznia 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook