Odeszła dr Hanna Cerańska-Goszczyńska – wielki nauczyciel NPR

by

Dr n. med. Hanna Cerańska-Goszczyńska – wspaniały lekarz, nauczyciel akademicki i lider organizacji pozarządowych, budujących kulturę życia – odeszła do Domu Pana w dniu 18 sierpnia 2016 roku. Uroczystości żałobne odbyły się w czwartek 25 sierpnia o godz. 9.00 w kościele św. Anny w Wilanowie.

 

Przede wszystkim była człowiekiem o wielkim sercu i zaangażowaniu dla dobra rodzin, w promocji ekologii prokreacji, naturalnego rodzenia i karmienia. Wiele lat pracowała jako pediatra w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie zainicjowała pionierską w tamtym czasie edukację środowiska medycznego w dziedzinie naturalnego rozpoznawania płodności” – informuje Human Life International Polska.

 

W roku 1989 razem z przyjaciółmi założyła Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, jedyną w Polsce organizację nauczającą tzw. metody angielskiej (objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia). Metoda ta wywodzi się z Królewskiego Szpitala w Birmingham w Anglii, gdzie miały miejsce pierwsze szkolenia polskich nauczycieli. Po kilku latach dr Goszczyńska rozpoczęła organizowanie ich również w Polsce.

 

Dr Hannie Cerańskiej – Goszczyńskiej wielokrotnie powierzano funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR. Nikt sobie nie wyobrażał, że mogłoby jej zabraknąć. Po przejściu na emeryturę została prezesem honorowym. Jeżdżąc po całej Polsce zakładała kolejne oddziały stowarzyszenia, tworząc polską sieć profesjonalnych placówek specjalizujących się w nauczaniu naturalnych metod rozpoznawania płodności. Dzięki niej powstał również oddział w Gdańsku.
Po powstaniu Human Life International – Europa aktywnie włączyła się w prowadzenie wspólnych szkoleń dla lekarzy i liderów pro-life z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Takich kursów, które odbywały się w Gdańsku, było ok. dziesięciu. Wyszkoliła kilkaset osób z innych krajów i kilkanaście tysięcy Polaków.

 

Źródło i fotografia: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook