ONZ domaga się wprowadzenia humanitarnego prawa do aborcji

by

Grupy proaborcyjne i członkowie ONZ apelują do stowarzyszeń humanitarnych o zapewnienie dostępu do aborcji dla ofiar gwałtów podczas konfliktów zbrojnych. Według Susan Yoshihara, z grupy C-FAM (ang. Centre for Family and Human Rights – Centrum Rodziny i Praw Człowieka), ONZ próbuje narzucić międzynarodowe prawo dot. aborcji posługując się oszustwem.
 
Yoshihara podkreśla, że nie ma żadnej prawnej podstawy dla humanitarnego prawa do aborcji, ponieważ aborcja stoi w konflikcie z ograniczającym obowiązkiem państw członkowskich, by chronić życie oraz z innymi zasadami mocno osadzonymi w prawie międzynarodowym. Twierdzenie, że istnieje humanitarne prawo do aborcji jest sprzeczne z fundamentalną zasadą zawartą w warunkach prawa humanitarnego. Według interpretacji Konwencji Genewskiej, dokonanej przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, aborcja nie może być finansowa czy też wspierana przez kraje, w których nienarodzone dziecko jest objęte ochroną.
 
Wystosowany przez ONZ apel, według Yoshihary, mógłby przyczynić się do stygmatyzacji tysięcy poczętych i urodzonych podczas konfliktów zbrojnych w wyniku gwałtu dzieci, o których nie wspomina się w żadnym humanitarnym projekcie.
 
Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook