Papieskie muzeum w Wadowicach z „cichymi godzinami” dla osób z autyzmem

by FUNDACJA JZN
Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, a także o osobach wysoko wrażliwych i tych, którym wizytę w muzeum może utrudniać nadmiar bodźców, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadziło „ciche godziny” zwiedzania.

Od 30 stycznia br. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przez ostatnie dwie godziny otwarcia ekspozycji (obecnie 14.00 – 16.00) wyłączone będą w muzeum multimedia oraz muzyka. – „Ciche godziny” to nie tylko kolejny etap otwierania Muzeum na osoby ze szczególnymi potrzebami, ale też forma budowania społecznej świadomości o potrzebach osób w spektrum autyzmu i ich bliskich – wyjaśnia papieskie muzeum na swoich stronach internetowych.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób w spektrum autyzmu, do rodzin z dziećmi (także mającymi trudności w zakresie integracji sensorycznej), do osób wysoko wrażliwych i wszystkich, którzy chcą zwiedzić wadowickie muzeum bez nadmiaru bodźców. Jak przekonują pracownicy wadowickiej placówki, wprowadzenie „cichych godzin” podniesie komfort ich wizyty w rodzinnym domu papieża i pozwoli poznać historię ojca świętego w przyjaznej przestrzeni.

W muzeum można też skorzystać z dostępnych audioprzewodników lub na swoje urządzenie mobilne pobrać aplikację do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach potrzebne są słuchawki. W czasie „cichych godzin” odwiedzający będą proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszanie telefonów komórkowych.

Pod koniec zeszłego roku Muzeum rozpoczęło proces konsultacji z Fundacją SYNAPSIS, która od 30 lat niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom.

Także pod koniec ubiegłego roku papieskie muzeum udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ścieżkę prowadzącą po ekspozycji stałej przeznaczoną dla osób niesłyszących i słabosłyszących w Polskim Języku Migowym.

Źródło: domjp2.pl

You may also like

Facebook