Pierwsze w Polsce nerkoserce do ratowania dzieci w Krakowie

by FUNDACJA JZN
Pierwszy w Polsce aparat „Carpe diem” trafił dziś do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Urządzenie zwane nerkosercem będzie ratować życie najmniejszych pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Nerkoserce 24 kwietnia trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, dzięki środkom zebranym w ramach 7. Charytatywnego Biegu Fundacji Tesco. Aparat „Carpe diem” to rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki, która potrafi zastąpić nerki i wspomóc serce noworodków lub niemowląt ważących do 10 kilogramów.

„To urządzenie niezwykle istotne w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka” – mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USDK.

Nerkoserce pomoże dzieciom z ciężką niewydolnością wielonarządową. Najczęściej to pacjenci, którzy urodzili się ze skomplikowanymi wadami serca, nerek lub wątroby. Niewydolność może być także konsekwencją sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia organizmu, powikłań okołoporodowych, rozległych oparzeń, zatruć, a nawet wypadków komunikacyjnych.

Aparat został skonstruowany w 2014 roku przez włoskiego lekarza prof. Claudio Ronco. Wynalazca nazwał go „Carpe diem”, co po łacinie znaczy „chwytaj dzień”. Jego użycie dosłownie pozwala schwytać czas na regenerację narządów małego dziecka i znacząco zwiększyć szansę na przeżycie.

Sprzęt został sfinansowany przez ponad 3200 uczestników 7. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco oraz ponad 100 partnerów wydarzenia. Dzięki nim zebrano aż 220 tys. złotych, które przeznaczone zostały na zakup pierwszego w Polsce nerkoserca. Bieg odbył się 1 września 2018 roku na krakowskich Błoniach.

Po raz kolejny pomoc Fundacji Tesco zwiększa szanse naszych pacjentów. Piękne jest to, że każdego roku w biegu bierze udział personel szpitala, nasi pacjenci i ich rodziny. Dziękujemy i liczymy na to, że społeczność zbudowana wokół szpitala, dzięki biegom charytatywnym, będzie wciąż rosła” – docenia prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Jestem dumny że po raz kolejny wspólnie możemy nieść realną pomoc i wspierać lokalną społeczność. Cieszę się, gdy widzę, jak osiągamy tak szczytne cele, równocześnie tworząc rodzinną atmosferę i promując aktywny styl życia. Mam nadzieję, że sztuczna nerka, którą dziś przekazujemy najmłodszym pacjentom szpitala, będzie służyć jak najlepiej, ratując zdrowie i życie” – podkreśla Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

Bieg Charytatywny Fundacji Tesco jest organizowany od 2012 roku, łącznie wszystkie edycje umożliwiły przekazanie już 1 047 255 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. W biegach łącznie wzięło udział ponad 10 000 biegaczy, którzy przebiegli w sumie 57 154 km. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, a także zakup Prodrobota i karetki neonatologicznej „N”. Dzięki dobroczynności wszystkich uczestników, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.

Źródło: Fundacja Tesco

You may also like

Facebook