Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

/Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

Pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka przeprowadzili w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Pacjentem był 10-letni Kuba, który cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok. Dopiero lekarze z Oddziału Okulistyki zabrzańskiego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM przywrócili Kubie i jego rodzinie nadzieję, że pomoc jest możliwa. Zastosowano innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych ze zdrowego oka. Chłopiec już odzyskał wzrok w uszkodzonym oku, potrafi np. nim czytać.

 

Przeszczep przygotowali współpracujący z polskimi lekarzami specjaliści z Włoch. „Był on hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia, znika, a komórki zostają – zagnieżdżają się na powierzchni oka na całe życie” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach prof. Edward Wylęgała.

 

Jak zaznaczył, taki zabieg u dziecka to w kontekście rokowań większa niewiadoma niż u dorosłego, ale zarazem ogromna szansa. „U dzieci wszelkie terapie, gdzie nie mieliśmy możliwości stosowania komórek macierzystych, były nieskuteczne, tak że to jest absolutnie przełom” – powiedział.

 

Zabieg przeprowadzono 20 lutego. Jego pierwsze efekty widać było już po czterech dniach, a ostateczny efekt jest możliwy do oceny po miesiącu.

 

„Jesteśmy z żoną przeszczęśliwi. Cztery lata Kubuś nie widział na to oczko, nie było żadnej nadziei, a tu nagle takie szczęście, że dostał się do tego projektu, a drugie – że dostał się w ręce takich specjalistów” – powiedział tata Kuby, Grzegorz Baleński. „Jesteśmy dumni, że Kuba przetarł ten szlak. Dzięki niemu z tej metody może skorzystają też inne dzieci w Polsce” – dodał.

 

Jak mówił, marzeniem Kuby jest powrót do szkoły i zabawa z kolegami; ze względu na stan zdrowia dotąd musiał korzystać z nauczania indywidualnego w domu. „Można powiedzieć, że wraca do normalnego życia. Jego tata pytał mnie, kiedy może wrócić do szkoły. W zasadzie nie ma przeszkód, wcześniej miał ogromne kłopoty ze względu na światłowstręt” – powiedział dr hab. Dariusz Dobrowolski.

 

Dodał, że Kubę zna od 4 lat. „Pamiętając, jak wyglądała sytuacja, kiedy przyjechał po raz pierwszy, powiem, że nie stawiałem, że dojdziemy aż do tak dobrego wyniku” – przyznał okulista.

 

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w tej części Europy, gdzie pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszej terapii komórkami macierzystymi. (PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

By | 2018-03-26T18:56:32+02:00 wtorek, 27 marca 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail