Platforma Kulturalna JEDEN Z NAS postuluje powołanie „Obserwatorium kryzysu” w Europie

/Platforma Kulturalna JEDEN Z NAS postuluje powołanie „Obserwatorium kryzysu” w Europie

Platforma Kulturalna JEDEN Z NAS postuluje powołanie „Obserwatorium kryzysu” w Europie

Stworzenie „Obserwatorium kryzysu”, które zdiagnozuje to, co dzieje się aktualnie w Europie zapowiedział Jaime Mayor Oreja w czasie spotkania Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US z polskimi profesorami tworzącymi Platformę Kulturalną JEDEN Z NAS, które odbyło się 7 czerwca w Krakowie.

Jaime Mayor Oreja, przewodniczący Federacji ONE OF US w czasie wystąpienia w Krakowie podkreślił, że charakter kryzysu, który przeżywa Europa, jest słabo zdiagnozowany. „Nasz kryzys jest nie tylko polityczny, ekonomiczny czy finansowy. Nasz kryzys jest kulturowy – jest to kryzys prawdy i cywilizacji, kryzys osobistych postaw, kryzys zasad i wartości, kryzys antropologiczny” – mówił hiszpański polityk.

Oreja nazwał ten kryzys totalnym, bo dotyka osoby, a to poszczególne jednostki tworzą każdą instytucję czy społeczeństwa narodowe. „Rezultatem jest ekstremalny bałagan, którego dzisiaj doświadczamy. Nie jesteśmy świadkami skrajnej prawicy ani skrajnej lewicy, ale raczej skrajnego nieporządku” – mówił.

Postulatem przewodniczącego Federacji ONE OF US jest stworzenie „Obserwatorium kryzysu”, które zdiagnozuje to, co dzieje się aktualnie w Europie.

„My w Polsce może tego jeszcze tak bardzo nie doświadczamy, ale w wielu krajach Europy Zachodniej o fundamentalnych wartościach cywilizacyjnych, takich jak godność osoby ludzkiej czy ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, już się nie dyskutuje. Problem aborcji, eutanazji, gender zostały kompletnie zideologizowane” – komentuje Michał Baran, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Federacji ONE OF US, który podkreśla, że kryzys Europy – najpierw jego dogłębna diagnoza, a później wypracowanie sposobów wychodzenia z niego – jest wyzwaniem dla Platformy Kulturalnej JEDEN Z NAS.

Komitet Wykonawczy Federacji ONE OF US aktualnie spotyka się z intelektualistami z różnych krajów, którzy współtworzą Platformę Kulturalną. Krajowe zespoły w najbliższym czasie będą musiały wskazać najważniejsze – ich zdaniem – elementy kryzysu Europy. Najprawdopodniej priorytety w tej materii zostaną wybrane na kolejnym spotkaniu Platformy Kulturalnej, które odbędzie się w październiku w Santiago de Compostela.

„Dzisiaj zaczęliśmy realną polską pracę nad tym, jak mierzyć się z kryzysem w Europie” – komentuje piątkowe spotkanie polskich profesorów z Federacją ONE OF US Michał Baran.

W spotkaniu z zarządem Federacji ONE OF US w Krakowie wzięli udział historyk prof. Andrzej Nowak, politolog i amerykanista prof. Tomasz Żyro, genetyk prof. Alina Midro, psycholog zarządzania i doradca biznesu prof. Ryszard Stocki oraz profesor nauk technicznych prof. Jacek Koronacki.

 

Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US została założona w roku 2014, po sukcesie pierwszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej ONE OF US. Prawie dwa miliony ludzi podpisało wtedy petycję przeciwko finansowaniu niszczenia ludzkich embrionów. JEDEN Z NAS zobowiązuje się do bezwarunkowego uznania ludzkiej godności i ochrony życia ludzkiego w pierwszych stadiach rozwoju, ale także w czasach choroby, zaawansowanego wieku i końca życia.

23 lutego w Paryżu Federacja ONE OF US uruchomiła Platformę Kulturalną JEDEN Z NAS. Priorytety think-tanku na potrzeby debaty o przyszłości Europy wytyczył Manifest prof. Rémi Brague’a. „JEDEN Z NAS dąży do wspierania życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach, odnawiając siłę zasad i ideałów, które pozwoliły na narodzenie się i trwanie cywilizacji europejskiej” – czytamy w dokumencie zatytułowanym „Platforma Kulturalna dla Europy wiernej godności ludzkiej”.

By | 2019-09-12T23:08:52+02:00 sobota, 08 czerwca 2019|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail