Półkilometrowy baner z tekstem Evangelium Vitae na Marszu dla Życia i Rodziny

by FUNDACJA JZN
Półkilometrowy płócienny baner z tekstem Evangelium Vitae Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego, ręcznie przepisany, niesiony był 5 czerwca na Marszu dla Życia i Rodziny w dniu centralnych obchodów 25. rocznicy wizyty Papieża Polaka w Gorzowie Wielkopolskim. Jan Paweł II był w Gorzowie 2 czerwca 1997 r. Obchody rocznicowe trwały 3 dni.

Trasa Marszu miała ponad 4 km, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy certyfikat udziału.

Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bpa Tadeusza Lityńskiego z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trasą papieską na wzgórze przy parafii Polskich Męczenników do miejsca, w którym Ojciec św. spotkał się z prawie pół milionowym tłumem wiernych.

Organizatorem III Marszu był ruch społeczny „Służba Życiu i Rodzinie”, działający na rzecz wartości życia ludzkiego i wartości chrześcijańskich propagując tradycyjny model rodziny. Według organizatorów w Marszu wzięło udział ok. 3 tys. osób.

Hasła o treści: „Wierni małżonkowie szczęśliwe dzieci”, „Życie darem Boga należy je chronić”, „Nasza siła jest w rodzinach”, „Czcij ojca swego i matkę swoją” czy „Rodzice pierwszymi wychowawcami dzieci” – to niektóre z kolorowo oznaczonych napisów ustawionych wzdłuż trasy przejścia marszu. Były także treści napominające i zakazujące: „Żądamy surowych działań przeciw pedofilii” czy „Stop pijaństwu i narkomanii”.

Cały pochód w promieniach słońca mienił się wieloma kolorami. Były wielobarwne balony, chorągiewki i flagi. Wiele osób szło w koszulkach z napisem „Służba życiu i rodzinie”. Ruszający spod katedry Marsz poprowadzili motocykliści a za nimi gorzowscy żużlowcy. Niesione były Relikwie św. Jana Pawła II. Przez pewien etap pochód prowadziła mała Wiktoria niosąc na przodzie polską flagę. Z głośników emitowano piosenki o rodzinie, były też nagrania z głosem Jana Pawła II. W pochodzie gromadnie wiezione przez rodziców były dzieci w wózkach.

Przed wymarszem bp Tadeusz Lityński przypomniał, że uroczystość odbywa się w niedzielę Zesłania Ducha św. – Tam gdzie jest Duch tam jest życie i tam jest pokój. Jest to zwrócenie uwagi społeczeństwu a jednocześnie wszystkim odpowiedzialnym na to, że życie trzeba chronić, szanować i o nie walczyć, tym bardziej w kontekście tego co się dzieje na Ukrainie – kiedy ludzkie życie jest tam za nic traktowane – powiedział kapłan.

Agnieszka Wiernicka z ruchu „Służba Życiu i Rodzinie” podziękowała młodzieży i rodzinom za włączenie się do organizacji Marszu przez przygotowanie półkilometrowego banneru, na którym ręcznie napisano tekst z Evangelium Vitae Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Ks. Henryk Grządko przypomniał, że od pielgrzymki Ojca św. są wyraźne znaki obecności papieża w Gorzowie. Po wizycie Jana Pawła II wybudowany został kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski, który powstał po wizycie papieża. W całej diecezji jest 30 szkół im. JPII a także Centrum Charytatywne JPII – powstało w Gorzowie Wielkopolskim dla uczczenia papieża Polaka. W dniach obchodów rocznicy poświęcono Poradnię Rodzinną imienia św. JPII przy zakonie oo. Oblatów.

– Ten Marsz jest po to by dać świadectwo naszej wiary, dziękować za życie nasze i naszych rodzin, za dobro które się stało przez te 25 lat – powiedział ks. Henryk Grządko – duszpasterz Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna., kapelan Centrum Charytatywnego i wieloletni diecezjalny Duszpasterz ds. Trzeźwości.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook