Poprawia się opieka perinatalna na Dolnym Śląsku

by

Jak donosi Medycyna Praktyczna, na Dolnym Śląsku zainwestowano 27 mln w rozwój opieki perinatalnej – zakupiono między innymi ponad 200 urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych, zorganizowano szkolenia dla personelu i kobiet w ciąży, a także wykonano kilkadziesiąt tysięcy badań.

 

Projekt finansowy jest odpowiedzią na realny problem w tym regionie – wyższej niż w całym kraju śmiertelności noworodków. Po dwóch latach wdrażania zmian w zakresie opieki i świadczonych usług, zauważono poprawę sytuacji – statystki wykazały, że śmiertelność noworodków na Dolnym Śląsku spadła.

 

Marszałek dolnośląski, Cezary Przybylski, powiedział, że w projekcie wzięło udział 9 szpitali, 6 tysięcy osób, a w jego ramach „wykonano 60 tysięcy badań noworodków i kobiet ciężarnych. Przeszkolono ponad 900 osób z personelu medycznego, wyremontowano również dwie placówki porodowe – w Miliczu oraz Wałbrzychu”. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, zauważyła, że dzięki wykonanym badaniom u wielu dzieci udało się wykryć „u dzieci, których matki nie miały problemów w okresie ciąży. Bez tego programu te dzieci nie trafiłyby tak szybko do leczenia”.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook