Powstało pierwsze na Litwie dziecięce hospicjum

by FUNDACJA JZN
15 lutego w Wilnie odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszego na Litwie dziecięcego hospicjum. Miejsce powstało dzięki s. Michaeli Rak, polskim siostrom ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, a także przy znacznym wsparciu Polaków.

Dziecięce hospicjum będzie działało jako oddział dziecięcy Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, które zostało otwarte w 2012 roku. Informację przekazała Fundacja Aniołów Miłosierdzia, która w ramach akcji Most do Nieba, wspomaga finansowo budowę i wyposażenie placówki.

– Potrzeby są ogromne, ciągle dzwonią i zgłaszają się rodzice, którzy chcieliby skorzystać z pomocy hospicjum – mówi Grzegorz Kiciński z Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Dodaje, że pierwszym etapem, który udało się już uruchomić, jest Hospicjum Domowe. Obecnie z tej formy pomocy korzysta już kilkoro dzieci.

Siostra Michaela Rak dba, by hospicjum jak najbardziej przypominało dom. Ciekawym rozwiązaniem jest całkowicie przeszklony sufit na ostatnim piętrze. Przebywający tam pacjenci będą mogli podziwiać wschody słońca, ale i rozgwieżdżone niebo nocą.

Z tego ostatniego piętra jest również wspaniała panorama Starówki Wilna, widać kopuły 12 kościołów.

– Ciekawy zbieg okoliczności. W hospicjum będzie miejsce dla 12 dzieci. 12 apostołów miłosierdzia – mówi dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

Uruchomienie dziecięcego oddziału jest możliwe dzięki pomocy Polaków, którzy dokładali swoje cegiełki do budowy tego dzieła w ramach akcji Most do Nieba.

Źródło: stacja7.pl

You may also like

Facebook