Prezydenckie odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy

by FUNDACJA JZN
To niezwykle ważne, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym, chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za ich pracę na rzecz potrzebujących, ale także na rzecz naszego kraju. – Z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej, bo to jest także służba dla Rzeczypospolitej – podkreślił Prezydent i przypomniał, że odznaczenia stanowią symbol podziękowania ze strony polskiego państwa za działalność na rzecz kraju.

– Ja wiem, bo to jest oczywiste, że człowiek, któremu się pomaga, jest najważniejszy, ale kiedy świadczycie Państwo pomoc poza granicami Polski, to również reprezentujecie naszą ojczyznę – zaznaczył Andrzej Duda.

Zauważył, że w trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych i na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używano tego „absolutnie prawdziwego i trafnego argumentu”, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów. – Że należy czynić wszystko, aby nie opuszczali swoich siedzib na tej ziemi, z której wyrośli, która stanowi (…) ich ojcowiznę, w którą są wrośnięci swoją tradycją, na której są częścią swojej kultury lokalnej. To ważne, żeby tam pozostali – mówił Prezydent.

Dziękując za niesiony przez Polaków ratunek, Andrzej Duda akcentował, że jest „niezwykle ważne”, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym „chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła. – Przychodziła z bogatych państw Europy Zachodniej w czasie stanu wojennego i później, przychodziła ze Stanów Zjednoczonych, ludzie świadczyli ją dla nas bezinteresownie – wyjaśnił.

 

Postanowieniami
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

odznaczeni zostali

za wybitne zasługi w działalności
na rzecz osób potrzebujących
pomocy i wsparcia

KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

ksiądz Waldemar Cisło
Wojciech Wilk

za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

ksiądz Andrzej Halemba
Justyna Janiec-Palczewska
siostra Janina Jenda
Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jerzy Mazur
Małgorzata Olasińska-Chart
Ewa Piekarska
Norbert Rehlis
Bartosz Rutkowski
płk Robert Ryczek
Barbara Słowik-Kielanowska
ksiądz Zbigniew Sobolewski
ojciec Jerzy Steliga
ojciec Kazimierz Szymczycha

pośmiertnie
ojciec biskup Eugeniusz Juretzko

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Jarosław Bittel
Renata i Krzysztof Błecha
ksiądz Mariusz Boguszewski
Dawid Czyż
Rana Gabi
Joanna Gradek
kapitan Monika Konior
Katarzyna Materkowska
Maciej Matuszyński
Anna Radecka
Izabela Rybakowska
Konrad Rylski
Małgorzata i Andrzej Rzepeccy
ksiądz Roman Sikoń
Joanna Stożek
Ryszard Szymaniak
Marta Titaniec
Maria Wieteska-Miłek

Źródło: prezydent.pl

You may also like

Facebook