Powinniśmy czynić wszystko, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować bez barier i dawać innym przykład siły duchowej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.
Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia prezydent wręczył odznaczenia państwowe. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim oprócz pary prezydenckiej wzięli udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg; minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk; pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik.
Prezydent przypomniał, że w Polsce jest 5 mln osób z niepełnosprawnościami i podkreślał konieczność podejmowania działań na ich rzecz.
„Chodzi o to, żebyśmy czynili wszystko w swoim życiu, żeby (osoby z niepełnosprawnościami) mogły funkcjonować jak najlepiej, bez barier, żeby mieli dostępne wszystko to, co każdy inny ma dostępne, żeby mogli się realizować, żeby mogli dawać innym przykład siły duchowej i tego, że można, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągać sukcesy, że mimo różnych przeciwności, które spotykają czasem człowieka, można czerpać z życia ogromną satysfakcję, a jeszcze w dodatku bardzo często dawać z siebie innym” – powiedział Andrzej Duda.
Powinniśmy czynić wszystko, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować bez barier.
🎖 W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych Prezydent @AndrzejDuda wręczył odznaczenia państwowe zaangażowanym w niesienie pomocy niepełnosprawnym. pic.twitter.com/0BgfC69tJv
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 3, 2021
Prezydent RP dziękował odznaczonym za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i zapewniał, że państwo również wspiera takie osoby. Przypomniał m.in. o przyjętej w tym roku Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i o programie „Dostępność plus”.
„Staramy się dzisiaj stworzyć prawne ramy dla asystencji dla osoby niepełnosprawnej. Już takie programy są uruchamiane w wielu miejscach w Polsce, ale chcemy, żeby te zasady – przynajmniej w zakresie ramowym – przybrały formę ustawową. Pracujemy nad tym tutaj w Kancelarii Prezydenta, działamy w bardzo wielu obszarach” – zapewnił.
Odznaczony Złotem Krzyżem Zasługi trener i współtwórca pierwszej w Polsce drużyny hokeja na sledgach Sylwester Flis podziękował za docenienie aktywności osób z niepełnosprawnościami.
„To dla nas ogromne wyróżnienie, które nabiera jeszcze większego znaczenia w związku z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że ustanowione dla nas święto skutecznie przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat pracy, aktywności, możliwości i sukcesów sportowych osób z niepełnosprawnościami oraz działań prowadzonych na ich rzecz” – powiedział.
Jak dodał, w końcu nadszedł czas, że osoby z niepełnosprawnościami są dostrzegane na wszystkich płaszczyznach.
„W imieniu wszystkich odznaczonych zgromadzonych w Sali Kolumnowej, a także w imieniu wszystkich osób z niepełnosprawnościami, których osiągnięcia państwo dostrzegają, jeszcze raz serdecznie dziękujemy” – podkreślił.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jego celem jest m.in. przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji z nimi.