Projekcja filmu „Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia”

/Projekcja filmu „Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia”

Projekcja filmu „Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia”

W sekretariacie Episkopatu Polski 23 marca odbyła się przedpremierowa projekcja filmu „Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia” w reżyserii Krzysztofa Nowaka. Pokaz został zorganizowany wspólnie przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia i Katolicką Agencję Informacyjną.

 

Prezentację poprzedziło słowo wprowadzające reżysera i scenarzysty filmu Krzysztofa Nowaka oraz dr. Pawła Wosickiego – prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, będącego również jednym z bohaterów obrazu.

 

Dokument ukazuje historię powstania i rozwoju Ruchu Obrony Życia poczynając od czasów PRL-u oraz przypomina najważniejsze epizody akcji parlamentarnej, która doprowadziła do uchwalenia w roku 1993 ustawy delegalizującej aborcję w Polsce.

 

Dr Wosicki przypomniał, że walka z prawem zezwalającym na dokonywanie aborcji nie była prostą sprawą. Szczególnie ważny w tej kwestii był wówczas głos Kościoła i Jana Pawła II, który stanowczo apelował do sumień polityków oraz zaangażowanie bardzo wielu katolików świeckich.

 

Reżyser Krzysztof Nowak podkreślił, że jako historyk poczuł się zobowiązany do udokumentowania tak ważnego fragmentu naszej historii. – Mamy nadzieję, że film ten będzie pełnił również funkcję edukacyjną, np. w szkołach – podsumował.

 

W filmie wykorzystano wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń m.in. dr Wandy Półtawskiej, prof. Alicji Grześkowiak, ks. Stanisława Małkowskiego, ks. biskupa Stanisława Stefanka, posła Marka Jurka, mec. Waleriana Piotrowskiego, dr. Pawła Wosickiego, dr. inż. Antoniego Zięby. Autorzy ukazali także decydującą rolę, jaką w tej historii odegrał papież z Polski – św. Jan Paweł.

 

Premiera filmu odbędzie się w poniedziałek, 27 marca o godz. 22.20 na antenie TVP1.

 

Zwiastun można obejrzeć: TUTAJ

 

Źródło: episkopat.pl

By | 2017-03-31T13:34:04+02:00 piątek, 24 marca 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail