Przeciwko legalizacji aborcji w Hondurasie

by

„To potworna zbrodnia” – tak biskupi Hondurasu określają aborcję. Wystąpili oni w obronie życia poczętego w związku z trwającą w tym kraju dyskusją wokół projektu nowego Kodeksu Karnego. Zwolennicy przerywania ciąży chcą tam wprowadzić legalizację aborcji, która do tej pory była w Hondurasie niedozwolona.

 

W nocie episkopatu zatytułowanej „Życie ludzkie: jego wielkość, wartość i transcendencja” zdementowano plotki, jakoby Franciszek ustanowił specjalną komisję mającą zbadać, w jakich przypadkach dopuszczalne jest usunięcie ciąży. „Takie twierdzenia są nie tylko fałszywe, ale też szkodliwe” – piszą hondurascy biskupi. Wskazując na konieczność ochrony życia i godności człowieka, sprzeciwiają się nieodpowiedzialnej ich zdaniem argumentacji, że kobieta ma prawo do decydowania o własnym ciele. Jak podkreślają, płód ma geny różniące się od matczynych, a to oznacza, że jest niepowtarzalnym i jedynym organizmem.  Powołując się na częste wypowiedzi Papieża przeciwko „kulturze odrzucenia” wzywają polityków, instytucje państwowe, wiernych i ludzi dobrej woli do walki w obronie życia najsłabszych i bezbronnych, a szczególnie dzieci poczętych.

 

Biskupi zwracają uwagę, że debata na temat aborcji i manipulacji genetycznych w tzw. „celach terapeutycznych” nie jest „problemem religijnym”, ale kwestią „godności i szacunku dla najcenniejszego dobra, jakim jest życie ludzkie”. Temat ten dotyczy „przyszłości rodziny ludzkiej” – podkreślają hondurascy hierarchowie.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

You may also like

Facebook