Przedszkolne koło Caritas powstało w Poznaniu

/Przedszkolne koło Caritas powstało w Poznaniu

Przedszkolne koło Caritas powstało w Poznaniu

W Poznaniu powstało przedszkolne koło Caritas. Przedstawiciele Caritas tłumaczą, że na naukę empatii i pomagania innym nigdy nie jest za wcześnie. A przedszkole to idealne miejsce do kształtowania  postaw altruistycznych wśród najmłodszych.

Przedszkolne Koło Caritas zawiązano w poznańskim przedszkolu Promyki.

– Pomysł stworzenia przedszkolnego koła Caritas zrodził się dzięki inicjatywie szkolnych kół, które wcześniej działały już od iluś lat na terenie naszej archidiecezji. Pomyśleliśmy sobie, że również to młodsze pokolenie aniżeli dzieci szkolne muszą uczyć się wolontariatu, muszą uczyć się pomagania drugiemu człowiekowi – mówi ksiądz Łukasz Łukasik, wicedyrektor poznańskiej Caritas.

W przedszkolu już wcześniej organizowano akcje charytatywne. Teraz jednak te działania będą miały bardziej formalne ramy. Jak przyznaje Agnieszka Graj, dyrektor placówki, dzieci z jej przedszkola lubią pomagać innym.

– Na przykład nasze dzieci dzielą się słodyczami. Organizujemy zbiórkę dla dzieci najuboższych, gdzie dzielą się swoimi słodyczami, z których rezygnują. Nasze dzieci włączają się w pomoc lokalną ze szkołą „Zawsze Razem” z dziećmi niepełnosprawnymi, sprzedajemy rogale świętomarcińskie – tłumaczy Agnieszka Graj.

W kołach Caritas dużo rolę pełnić będą opiekunowie kół. To oni, wykorzystując otwartość i ciekawość świata dzieci, uwrażliwią małych wolontariuszy na krzywdę i potrzeby innych. Kształtować będą też postawę odpowiedzialności i szacunku dla każdego człowieka.

– Pan Jezus, dając nam przykazanie miłości Boga i bliźniego, nie wskazał od kiedy człowiek ma żyć tym przykazaniem. Wiemy, że już od dziecka człowiek uczy się wzrastać w rodzinie, w tym, co jest Boże, uczy się wzrastać też i w miłości – podkreśla ksiądz Marcin Janecki, dyrektor poznańskiej Caritas.

To pierwsze w Poznaniu i jedno z pierwszych w Polsce przedszkolnych kół Caritas, ale inicjatywa ta ma się rozrastać na inne przedszkola.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-10-28T09:36:41+01:00 poniedziałek, 28 października 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook