Rozstrzygnięcie III Konkursu Bioetycznego

/Rozstrzygnięcie III Konkursu Bioetycznego

Rozstrzygnięcie III Konkursu Bioetycznego

W sobotę 19 czerwca poznamy laureatów Konkursu Bioetycznego edycja III. Zwycięzca otrzyma Diamentowy Indeks Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Poradnia Bioetyczna przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII już po raz trzeci zorganizowały Konkurs Bioetyczny. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych, a w szczególności dotarcie z promocją wiedzy do grup uczniów doświadczających barier edukacyjnych.

26 marca odbył się etap szkolny, a 24 kwietnia finał konkursu w formie testu online, do którego zakwalifikowało się 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie zostaną wręczone nagrody laureatom.

Pytania konkursowe dotyczyły bioetyki początku, trwania i końca życia, seksuologii, genetyki czy transplantologii. W poprzednich edycjach pytano np. o sedację paliatywną, umocowanie w polskim prawie klauzuli sumienia, sytuacje w jakich można zrezygnować z uporczywej terapii albo metodę pozwalającą na otrzymywanie komórek pluripotencjalnych niepochodzących z ludzkiego embrionu, za którą Nagrodę Nobla otrzymał prof. Shinya Yamanaka.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma laptopa i Diamentowy Indeks Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, czyli możliwość studiowania na dowolnie wybranym kierunku. Dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca przygotowano tablety, a czołowa dwudziestka otrzyma upominki rzeczowe. Sponsorem nagród jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny, Fundacja JEDEN Z NAS, Fundacja Małych Stópek oraz eurodeputowany prof. Ryszard Legutko.

Organizatorami trzeciej edycji Konkursu Bioetycznego są Poradnia Bioetyczna przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Minister Edukacji i Nauki.

By | 2021-06-15T15:07:39+02:00 wtorek, 15 czerwca 2021|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook