Rumunia: 3 mln osób za ochroną małżeństwa i rodziny

by

W Rumunii 3 mln osób w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej opowiedziało się za zmianą prawa konstytucyjnego, które według sygnatariuszy powinno definiować małżeństwo tylko i wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. 24 kwietnia oficjalnie zakończono zbiórkę popisów.

 

Założeniem inicjatywy ustawodawczej jest zabezpieczenie przyszłości instytucji rodziny poprzez wyeliminowanie z konstytucji wszelkich nieścisłości dot. definicji małżeństwa i rodziny i tym samym uniknięcie w tej kwestii niejednoznacznych interpretacji prawa. Sygnatariusze wnioskują o poprawkę art. 48 konstytucji poprzez zastąpienie słowa „małżonkowie” zwrotem „mężczyzna i kobieta”.

 

Inicjatywa uzyskała poparcie, jakiego się nie spodziewano. Podczas gdy oficjalnym celem było zebranie 500 tys. podpisów w ciągu 6 miesięcy, w czasie niespełna 3 miesięcy petycję podpisało 2.3 mln osób, stanowiących ok. 10% populacji całego społeczeństwa. Nieco po ponad połowie trwania kampanii  Koalicja Rodziny, nieformalny sojusz organizacji prorodzinnych i organizacji prolife, z pomocą ok. 70 000 wolontariuszy zebrała ponad 2,5 mln podpisów z wszystkich 42 okręgów w kraju.

 

W pierwszym miesiącu trwania kampanii media próbowały na różne sposoby ośmieszyć inicjatywę, jednak kiedy okazało się, że odnosi ona sukces, media całkowicie milczą. Najważniejsza dla akcji kampania informacyjna ma rozpocząć się z chwilą, gdy projekt ustawy zostanie wysłany do parlamentu.

 

Źródło: agendaeurope.wordpress.com oraz coalitiapentrufamilie.ro

You may also like

Facebook