Ruszają prace nad szczepionką i lekami opartymi na technologii RNA

/Ruszają prace nad szczepionką i lekami opartymi na technologii RNA

Ruszają prace nad szczepionką i lekami opartymi na technologii RNA

Ruszają prace nad wdrożeniem w Polsce technologii RNA. Agencja Badań Medycznych wyłoniła niedawno w konkursie pięć zespołów badawczych, które w najbliższych latach zajmą się rozwojem innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem tej technologii. Na ten cel trafi 300 mln złotych.

Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, wskazał w rozmowie z naszą redakcją, że technologia RNA jest nazywana technologią przyszłości i polscy badacze dołączają do światowej awangardy.

Badania mają przede wszystkim przynieść efekt wdrożeniowy.

– Zespoły badawcze opracują tak zwaną serię pilotażową szczepionki opartej na RNA, czy też leków, które opierają się o tę technologię, a więc tych samych, które stosujemy obecnie w przypadku szczepień przeciw COVID-19. Technologia trafi do polskich pacjentów. Oczywiście nie będzie to jutro, bo jest to proces wieloletni. Zakładamy, że potrwa to około 5 lat. Co bardzo istotne to powstanie infrastruktura krytyczna, taka, która zabezpieczany polskich pacjentów. Na następne pandemie będziemy lepiej przygotowani – wskazał dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

W pierwszej fazie projektu Agencji Badań Medycznych zostanie przygotowania infrastruktura do produkcji RNA. Ma się to stać w okresie 2-3 lat.

W ciągu pięciu lat mają być gotowe pilotażowe dawki szczepionki czy leku przeciwko wirusom RNA.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2021-12-06T17:37:49+01:00 poniedziałek, 06 grudnia 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook