Słowacja: odrzucili wszystkie projekty pro-life

by FUNDACJA JZN
Posłowie słowackiego parlamentu zajmowali się czterema różnymi projektami dotyczącymi ochrony życia nienarodzonych. Żaden z nich nie uzyskał większości.

To oznacza, że w słowackim prawie obowiązuje ustawa z 1957 roku, zezwalająca na zabicie dziecka nienarodzonego bez podania przyczyny do 12 tygodnia ciąży, a z powodów zdrowotnych do 24 tygodnia.

Pierwszy zgłoszony projekt wzorowany był na polskiej ustawie z 1993 roku i zakładał zniesienie aborcji na życzenie oraz ochronę ludzkiego życia od poczęcia (z uwzględnieniem trzech wyjątków). Głosowało za nim 46 posłów, 29 było przeciw ze 150-osobowej Rady Narodowej. Pozostali wstrzymali się od głosu lub byli nieobecni. Projekt został zgłoszony przez Richarda Vašečkę, bezpartyjnego posła.

Drugi przewidywał zakaz aborcji od momentu, w którym ultrasonograf wychwyci bicie serca dziecka, czyli od 7 tygodnia ciąży. Za głosowało 44 parlamentarzystów, 26 głosowało przeciw. Najmniejsze poparcie zyskał trzeci projekt, przewidujący skrócenie terminu dopuszczalności aborcji z 12 do 8 tygodnia ciąży. Opowiedziało się za nim 28 parlamentarzystów, 30 było przeciw.
Odrzucono także czwarty projekt partii OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości), który proponował wprowadzenie szeregu rozwiązań, które miały utrudnić dokonanie aborcji (np. wprowadzenie specjalnego zasiłku ciążowego dla kobiet w sytuacji kryzysowej, ułatwienie procedur adopcyjnych, obowiązkowa akcja uświadamiająca itd.). Opowiedziało się za nim 68 spośród 137 obecnych na sali posłów, tylko czterech było przeciw, co nie wystarczyło do przyjęcia projektu.

Źródło: polskieradio24.pl

You may also like

Facebook