Stracił nogi podczas nieudanej aborcji. Dziś jest mistrzem pływackim

by FUNDACJA JZN
Ernie Gawilan, 30-letni mistrz pływania, dał się poznać szerokiej publiczności podczas rywalizacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2016 roku. W Tokio walczy o kolejne medale.

W 1991 roku przeżył próbę aborcji, w której wyniku stracił nogi i słabo rozwiniętą lewą rękę. – Musiałem dobrze pływać nawet w łonie matki, bo udało mi się przeżyć aborcję. Po prostu pływałem! – żartował Ernie podczas wywiadu dla z SPIN.ph w 2014 roku.

Ojciec chłopca porzucił go, a matka zmarła, gdy miał zaledwie 5 miesięcy. Początkowo zaopiekowali się nim dziadkowie. Jako 9-latek trafił do ośrodka dla młodzieży niepełnosprawnej. Wówczas odkrył swoją miłość do wody. – Kiedy jestem w wodzie, moja niepełnosprawność fizyczna nie jest widoczna – wyjaśnił Ernie w rozmowie ze SPIN.ph. – Wyglądam jak normalna osoba.

Brał udział w zawodach w wielu krajach: m.in. w Indonezji, Malezji, Singapurze, Birmie, Indiach, Japonii, Nowej Zelandii i we Włoszech. Wrócił z kilkunastoma medalami z międzynarodowych zawodów dla niepełnosprawnych.

W 2017 roku wyszedł pięciominutowy spot filmowy pt. Gawilan. Mówi w nim o swojej pasji do pływania oraz o miłości i wsparciu rodziny oraz trenerów, aby stać się najlepszym – i zwyciężać..

– Kiedyś się ukrywałem. Kiedyś się wstydziłem samego siebie. Wstydziłem się tego, że się taki urodziłem – powiedział Ernie. Dodał też, że z powodu pływania czuje się jakby uciekł z zamkniętej muszli. Każdy może odnaleźć cel życia na tym świecie – podkreślił. W życiu musimy być wojownikami! – dodał.

Źródło: hli.org.pl

You may also like

Facebook