Studenci zapowiadają wielką akcja krwiodawstwa na 2 czerwca

/Studenci zapowiadają wielką akcja krwiodawstwa na 2 czerwca

Studenci zapowiadają wielką akcja krwiodawstwa na 2 czerwca

Studenci farmacji oraz analityki medycznej zapowiedzieli wielką akcję krwiodawstwa na 2 czerwca na Wydziale Farmacji UJ w Krakowie Prokocimiu. Zachęcają do przyjścia każdego, kto spełnia kryteria dawcy.

Zapowiedziana na 2 czerwca akcja krwiodawstwa odbędzie się w ramach dwóch szerszych przedsięwzięć: „Vampire cup” – organizowanego przez Międzynarodową Federację Studentów Farmacji, oraz „PanDa Kropelkę” zainicjowanego przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez studentów, osoby chcące oddać krew muszą się wcześniej zapisać za pośrednictwem specjalnego formularza, dostępnego na facebookowym profilu akcji; link jest też na stronie internetowej Collegium Medicum UJ.

Krwiobus będzie zaparkowany na terenie Wydziału Farmacji, przy domach studenckich, w Krakowie Prokocimiu. Wydarzenie współorganizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Krakowie.

W Polsce w ciągu roku przeprowadzanych jest około 1,7 mln transfuzji ratujących życie i zdrowie ludzi. Nie istnieje żaden substytut krwi, jej jedynym źródłem są inni ludzie – dawcy, którzy dobrowolnie oddają krew. Jednorazowo pobierane jest 450 ml, co stanowi stosunkowo niewielką ilość, a może pomóc nawet trzem osobom.

„Vampire cup” to akcja Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji, w ramach której organizacje członkowskie rywalizują w ilości oddanej krwi. Podejmowane są także inne działania mające celu popularyzację krwiodawstwa.

„PanDa Kropelkę” jest coroczną inicjatywą Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM. Akcja promuje krwiodawstwo, a także poszerza wiedzę na temat krwi i jej składników.

Beata Kołodziej / naukawpolsce.pap.pl
By | 2021-05-27T11:25:16+02:00 czwartek, 27 maja 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook