Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

/Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Obchodzony na świecie od 2005 roku Światowy Dzień Donacji i Transplantacji ma zwracać uwagę społeczeństwa na zagadnienie związane z przeszczepem tkanek i narządów. Z tej okazji co roku organizowane są różne akcje edukujące i zwiększające świadomość ludzi na temat transplantacji.

 

W ramach obchodów tego dnia, w Polsce zainicjonowana została w ubiegłym roku kampania „Zgoda na Życie”, która miała na celu pokazać jak istotne dla rozwoju medycyny transplantacyjnej jest publiczne deklarowanie swojej woli w kwestii oddania narządów i tkanek po śmierci (więcej: www.zgodanazycie.pl). Kampania potrwa do końca 2016 roku. Oprócz przeszczepów narządów promuje ona również dawstwo szpiku oraz innych komórek i tkanek.

 

W tym roku z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji 25 października w Warszawie w ramach uroczystych obchodów zaplanowano otwarte spotkanie informacyjne dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek oraz członków ich najbliższej rodziny. Organizatorem spotkania jest Zespół Katedry i Kliniki chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii im. Tadeusza Orłowskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

 

Więcej o tegorocznych obchodach Światowego Dnia Donacji i Transplantacji: www.poltransplant.org.pl

 

Źródło: www.mz.gov.pl

By | 2016-09-27T13:02:57+02:00 wtorek, 27 września 2016|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook