Sztuczne jajniki z pomyślnością zaimplantowane u myszy

/Sztuczne jajniki z pomyślnością zaimplantowane u myszy

Sztuczne jajniki z pomyślnością zaimplantowane u myszy

Amerykańscy naukowcy ogłosili skuteczne wydrukowanie jajników przy pomocy drukarki 3D i zaimplantowanie ich u myszy. Poprzez swoje badania chcą pomóc kobietom, które na wskutek leczenia nowotworowego mają problemy z cyklem menstruacyjnym i płodnością.

 

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”. Naukowcy stworzyli sztuczne jajniki drukując w specjalnej drukarce 3D porowate struktury wykonane z żelatyny pochodzącej z kolagenu. „Wydrukowane” jajniki stanowiły swego rodzaju rusztowanie, które badacze wypełnili pęcherzykami jajnikowymi z niedojrzałymi komórkami jajowymi.  Trzy z siedmiu obserwowanych myszy zaczęło owulować. Poddano je naturalnemu zapłodnieniu, wskutek czego myszy te doczekały się potomstwa.

 

Teresa Woodruff z Northwestern University w Chicago, specjalista ds. reprodukcji oraz członek zespołu badawczego, wyraziła nadzieję, że pewnego dnia te bioprotezy jajników staną się realnym rozwiązaniem dla kobiet, które z powodu leczenia onkologicznego w dzieciństwie, mają problemy hormonalne i nie mogą mieć dzieci. Według niej, badanie „pokazuje długą żywotność bioprotez jajników. Wykorzystanie bioinżynierii w celu przywrócenia funkcjonalności biologicznych struktur organicznych, w przeciwieństwie do dawstwa narządów, pretenduje do bycia Świętym Gralem w medycynie regeneracyjnej”. Inną zaletą drukowania 3D jest to, iż rozmiar narządu może być dostosowany do anatomii pacjenta.

 

Badacze rozważają obecnie przeprowadzanie tego rodzaju badań na ludziach. Jednak wcześniejsze eksperymenty zostaną wykonane na świniach.

 

Źródło: www.genethique.org oraz zdrowie.gazeta.pl

By | 2017-06-05T10:17:20+02:00 poniedziałek, 05 czerwca 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail