Szwedzcy naukowcy rozpoczęli eksperymenty nad edycją genów ludzkich embrionów

by

Biolog Fredrick Lanner z Karolinska Institute w Szwecji użył technologii edycji genów CRISPR-Cas9 w celu określenia funkcji specyficznych genów w ludzkim genomie, a także by lepiej zbadać przyczyny niepłodności i poronień.

 

Lanner, który ma również nadzieję na wykorzystanie zarodkowych komórek macierzystych do walki z chorobami, mówi, że jego eksperymenty są zarówno konieczne, jak i moralnie dopuszczalne. Zamierza eksperymentować na zdrowych zarodkach aż do 14 dnia ich rozwoju. „Myślę, że dobrze jest mieć możliwość zrobienia badań podstawowych, dzięki czemu możemy uzyskać więcej informacji na temat tej technologii i potencjalnie wykorzystać ją w przyszłości”.

 

Lanner powiedział, że jego badania nie zostaną wykorzystane w celu „projektowania dzieci”. „Naprawdę uważam, że tych badań nie należy wykorzystać do projektowania dzieci i «poprawiania» ich w celach estetycznych”.

 

Marcy Darnovsky, dyrektor Center for Genetics and Society obawia się, że badania na genomie zarodków staną się jednak początkiem produkcji genetycznie zmodyfikowanych istot ludzkich.

 

„Produkcja genetycznie zmodyfikowanych ludzkich embrionów jest rzeczywiście dość niebezpieczna… To krok w kierunku próby produkcji zmodyfikowanych genetycznie istot ludzkich. To byłby powód do poważnego niepokoju” – mówi Marcy Darnovsky.

 

Źródło: bioedge.org

You may also like

Facebook