Uratował go przeszczep dorosłych komórek macierzystych. Jego własnych komórek

/Uratował go przeszczep dorosłych komórek macierzystych. Jego własnych komórek

Uratował go przeszczep dorosłych komórek macierzystych. Jego własnych komórek

Dave Kurtz żył aktywnie. Pływał na dużych dystansach (2,4 mile), brał udział w wyścigach rowerowych na 112 mil czy maratonie na 26 mil. W grudniu 2015 roku, w wieku 65 lat, zdiagnozowano u niego twardzinę skóry. To dziedziczna choroba autoimmunologiczna, która dotychczas była uznawana za nieuleczalną. Uratował go przeszczep dorosłych komórek macierzystych pobranych od niego samego.

Twardzina skóry to przewlekłe schorzenie tkanki łącznej, które prowadzi do włóknienia skóry i narządów wewnętrznych. Lekarze na początku zaproponowali, aby mężczyzna zgłosił się do kolejki na przeszczep płuc, co dawałoby mu szanse na uratowanie życia na jakiś czas. Pacjent zaczął szukać alternatywnych metod leczenia.  Odnalazł dr. Richarda Burta, lekarza prowadzącego eksperymentalny program badawczy z komórkami macierzystymi pobieranymi od osób dorosłych w Northwestern University w Chicago. W 2017 roku lekarz pozytywnie przeprowadził przeszczep dorosłych komórek macierzystych pobranych od samego chorego Kurtza i uratował mu życie.

Dr. Burt przeprowadzał również badania dla Narodowych Instytutów Zdrowia w USA (National Institutes of Health – NIH). Rzeczniczka NIH oświadczyła, że ich placówka jest zadowolona z wiadomości, że uczestnik eksperymentu badawczego czuje się dobrze. Natomiast NIH nie odniosło się bezpośrednio do tego, jak udany przeszczep dorosłych komórek macierzystych pobranych od chorego, ma się do badań mających na celu wykorzystanie komórek macierzystych pobieranych od abortowanych dzieci.

Przeszczep dorosłych, własnych komórek macierzystych, pozytywnie dokonany u Kurtza, jest przykładem pokazującym, że wcale nie potrzeba stosować leczenia przy zastosowaniu tkanek pobieranych od abortowanych płodów ani ich embrionalnych komórek macierzystych – powiedział David Prentice, wiceprezes i dyrektor ds. Badań Charlotte Lozier Institute. Prentice jest również adiunktem w dziedzinie genetyki molekularnej w Instytucie Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (The Catholic University of America) oraz członkiem rady doradczej Środkowozachodniego Centrum Terapii Komórkami Macierzystymi. Prentice podkreśla, że przeszczepy komórek macierzystych pobierane od osób dorosłych są leczeniem zgodnym z zasadami etyki i niekontrowersyjnym.

Kurtz czuje się znakomicie i zamierza nadal realizować swoje marzenia.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-08-12T07:43:16+02:00 środa, 12 sierpnia 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook