USA: wykonano karę śmierci Ernesta Johnsona

/USA: wykonano karę śmierci Ernesta Johnsona

USA: wykonano karę śmierci Ernesta Johnsona

Mimo starań prawników, a także prośby skierowanej przez nuncjusza apostolskiego USA w imieniu Papieża Franciszka, w ubiegły wtorek stracono Ernesta Johnsona, który przebywał w więzieniu od 25 lat. Egzekucję wykonano poprzez wstrzyknięcie zastrzyku z trucizną.

61-latek w 1994 roku dopuścił się zabójstwa trzech osób. W więzieniu stanowym przebywał od ponad ćwierćwiecza, jednak pierwotnie zamierzone wykonanie kary w 2015 r. zostało odroczone z powodu choroby nowotworowej. Prawnicy bezskutecznie starali się przekonać Sąd Najwyższy o odstąpienie od kary śmierci z powodu niepełnosprawności umysłowej skazańca.

Abp Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w USA, przesłał do gubernatora Mike’a Parsona pismo z prośbą o odstąpienie od wykonania wyroku z racji „świętości ludzkiego życia”. „W imieniu Papieża Franciszka proszę o niewykonywanie zaplanowanej egzekucji i udzielenie skazanemu łaski” – pisał hierarcha.

Ponad 1530 osób zostało straconych w USA od czasu przywrócenia kary śmierci w 1976 roku.  Ernest Johnson był 91. osobą straconą od tego czasu w Missouri.

Od 2018 roku, mocą decyzji Franciszka, kara śmierci jest niedopuszczalna z punktu widzenia nauczania Kościoła.

Marek Krzysztofiak SJ
Źródło: vaticannews.va
By | 2021-10-08T10:57:15+02:00 piątek, 08 października 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook