W Chinach urodziły się pierwsze dzieci o zmodyfikowanych genach?

/W Chinach urodziły się pierwsze dzieci o zmodyfikowanych genach?

W Chinach urodziły się pierwsze dzieci o zmodyfikowanych genach?

W Chinach urodziły się pierwsze na świecie dzieci, których geny zostały zmodyfikowane przez naukowców – poinformował w poniedziałek He Jiankui, badacz z Południowochińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen, którego zespół dokonał zmian. Jak dotąd informacje nie zostały potwierdzone w niezależnych źródłach, a opis modyfikacji nie został opublikowany w żadnym czasopiśmie naukowym.

 

Jak donosi Polska Agencja Prasowa celem modyfikacji chińskiego naukowca była eliminacja genu CCR5. Osoby pozbawione tego genu uważane są za całkowicie lub w znacznym stopniu odporne na zakażenie wirusem HIV. Zmiany przeprowadzono w embrionach, w procesie zapłodnienia in vitro, przy pomocy odkrytej przed kilkoma laty metody inżynierii genetycznej o nazwie CRISPR/Cas9 (metoda pozwala precyzyjnie edytować genom danej komórki).

 

„MIT Technology Review”, który opisywał niedawno plany chińskich naukowców, oceniał, że narodziny pierwszych dzieci o zmodyfikowanych genach byłyby oszałamiającym, ale i kontrowersyjnym osiągnięciem naukowym. „Gdzie jedni widzą nową formę medycyny, która eliminuje choroby genetyczne, inni widzą równię pochyłą prowadzącą do projektowania dzieci i nowej formy eugeniki” – napisano na stronie internetowej tego czasopisma.

 

Część naukowców wyraziła zaskoczenie i oburzenie działaniem He, a niektórzy zarzucili mu prowadzenie eksperymentów na ludziach. Tego rodzaju modyfikacje są niedozwolone w USA, a dokonane w ten sposób zmiany w DNA mogą być przekazywane dalszym pokoleniom.

 

To „eksperyment na ludziach, który nie da się obronić moralnie ani etycznie” – ocenił ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej z Uniwersytetu Pensylwanii i redaktor czasopisma genetycznego Kiran Musunuru.

 

Jeden z uznanych genetyków z Uniwersytetu Harvarda George Church ocenił jednak, że modyfikacja w celu ochrony przed HIV „jest możliwa do uzasadnienia”, ponieważ wirus stanowi „poważne i rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

 

Na filmie opublikowanym w internecie chiński naukowiec oświadczył, że jego zdaniem inżynieria genetyczna „jest i powinna pozostać technologią leczniczą”. „Podnoszenie ilorazu inteligencji czy wybieranie koloru włosów albo oczu nie jest czymś, co robi kochający rodzic. To powinno być zakazane” – powiedział.

 

Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl
By | 2018-11-27T17:46:59+01:00 wtorek, 27 listopada 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook