W. Zięba: obiecywana przez premier B. Szydło pomoc dla niepełnosprawnych nie została rozszerzona przez ostatnie kilka lat

by FUNDACJA JZN
Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mówił o konieczności systemowej pomocy rodzinom wychowującym dzieci dotknięte niepełnosprawnością. Zwracał uwagę na trudną sytuację rodziców, szczególnie, że w tym momencie pomoc państwa jest niewystarczająca, a prawo niekiedy wręcz przeszkadza w godnym życiu.

Organizacje pozarządowe mające na celu pomoc niepełnosprawnym dzieciom wystosowały do szefa rządu petycję, aby państwo zwiększyło skalę pomocy dla rodzin chorych dzieci.

– Prawie 70 organizacji z Polski, które zajmują się dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi, zwróciło się do premiera o realizację obietnic składanych jeszcze przez premier Beatę Szydło, która przyjmując ustawę „za życiem” powiedziała, że ta ustawa jest pierwszym krokiem i musi zostać rozszerzona – mówił działacz pro-life.

Podkreślił przy tym, że rodziny dzieci dotkniętych kalectwem lub ciężkimi chorobami muszą zmagać się z licznymi problemami w wielu dziedzinach życia.

– Sytuacja rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci to bardzo duży wysiłek. One muszą się zmagać z problemami psychologicznymi, organizacyjnymi, społecznymi, ale także z finansowymi – akcentował gość Radia Maryja.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka poinformował, że opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem jest kosztowna. Wydatki są niezbędne, by zapewnić osobie chorej godne i jak najbardziej normalne funkcjonowanie.

– Koszt utrzymania i wychowania niepełnosprawnego dziecka jest bardzo wysoki. Trzeba zapewnić dziecku rehabilitację, trzeba zapewnić opiekę, rodzice często nie mogą podejmować pracy, są potrzebne specjalistyczne lekarstwa, turnusy rehabilitacyjne – zaznaczył Wojciech Zięba.

Organizacje zajmujące się pomocą dzieciom niepełnosprawnym zwróciły się do Mateusza Morawieckiego z trzema istotnymi postulatami. Dotyczą one głównie kwestii finansowej.

– Po pierwsze – zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego o kwotę min. 2 tys. złotych miesięcznie. W tej chwili ten zasiłek wynosi zaledwie 215 złotych i 84 grosze. To jest kropla w morzu potrzeb – zwrócił uwagę działacz pro-life.

Organizacje postulują także umożliwienie legalnej pracy dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

– Drugi element, który dla tych organizacji jest bardzo ważny, to jest to, żeby osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne, mogły legalnie pracować. To jest świadczenie, które jest przyznawane opiekunowi chorego dziecka. Wynosi mniej więcej 1800 złotych brutto miesięcznie, ale rodzic, który pobiera takie świadczenie, nie może legalnie pracować – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Innym z celów jest informowanie o specjalistycznych placówkach pomocy chorym i niepełnosprawnym dzieciom – także jeszcze przed narodzeniem.

– Trzeci element petycji to zwiększenie informacji na temat hospicjów dla dzieci i prenatalnych wśród lekarzy i rodziców oraz dofinansowanie tych hospicjów – wskazał Wojciech Zięba.

Łączne koszty realizacji tych trzech postulatów mają wynieść rocznie ok. 10 mld złotych, z czego trzeci byłby najmniej kosztowny.

– Łącznie program jest wyceniany na 10 mld. złotych rocznie, ale jest on konieczny – akcentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Działacz pro-life zaznaczył, że od momentu złożenia przez Beatę Szydło obietnicy o rozszerzeniu pomocy dla niepełnosprawnych nie zostały w tym kierunku podjęte żadne znaczące kroki.

O systemową pomoc państwa, poza wspomnianymi przez gościa Radia Maryja organizacjami pozarządowymi, apelowały także Trybunał Konstytucyjny i Kościół katolicki.

-Warto przytoczyć stanowisko Kościoła, który ustami ks. abp. Stanisława Gądeckiego, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, upomniał się o systemowe rozwiązania ze strony państwa w kwestii opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi – podkreślił Wojciech Zięba.

Całość rozmowy z Wojciechem Ziębą w „Aktualnościach dnia” jest dostępna [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook