Wewnątrzłonowe operacje rozszczepu kręgosłupa zamiast aborcji

/Wewnątrzłonowe operacje rozszczepu kręgosłupa zamiast aborcji

Wewnątrzłonowe operacje rozszczepu kręgosłupa zamiast aborcji

Brytyjscy chirurdzy przeprowadzili operację rozszczepu kręgosłupa dziecka u kobiety w 24-tygodniu ciąży. Dziecko ma urodzić się w kwietniu. Jest to jedna z pierwszych operacji tego typu zrealizowanych w Wielkiej Brytanii w ramach systemu Narodowej Służby Zdrowia (ang. National Health Service, NHS). Chirurdzy zostali przeszkoleni w Belgii, gdzie podobne operacje u kobiet w ciąży stosuje się już od dłuższego czasu.

Podczas badania USG w 20. tygodniu ciąży okazało się, że rozmiar główki dziecka jest nieprawidłowy. Dodatkowe badania wykryły, że dziewczynka dotknięta jest rozszczepem kręgosłupa – poważną wadą rozwojową wynikającą z niezamknięcia kanału kręgowego, która może powodować niedowład, a nawet całkowite porażenie dolnych kończyn. Kiedy operację rozszczepu kręgosłupa przeprowadza się w trakcie ciąży, nieodwracalne uszkodzenia płodu są mniej poważne. „Powiedziano nam, że możemy zdecydować się na kontynuację lub przerwanie ciąży, a także zaproponowano skorzystanie z chirurgii prenatalnej, na co się zgodziliśmy” – wyjaśnia 26-letnia matka dziecka. Operacja przeprowadzona przez brytyjskich chirurgów powiodła się.

W Wielkiej Brytanii, gdy rodzice dowiadują się, że ich dziecko dotknięte jest tą wadą, 80% z nich decyduje się na dokonanie aborcji.

Tłum. i oprac. Katarzyna Wójcik na podstawie www.genethique.org
za: Newsletter Bioetyczny nr 58
By | 2019-03-11T09:30:24+01:00 poniedziałek, 11 marca 2019|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook