Włochy zalegalizowały związki homoseksualne

by

We Włoszech 11 maja zalegalizowano związki partnerskie osób tej samej płci. W senacie głosowanie odbyło się już w lutym. Niższa izba parlamentu głosowała dopiero kilka dni temu.

 

Sprawa ta podzieliła nie tylko społeczeństwo, ale też polityków partii rządzących. Dlatego premier obawiając się o dyscyplinę w szeregach koalicji, wystąpił o wotum zaufania. Sam Mateo Renzi stwierdził po głosowaniu, że takie nadzwyczajne zdyscyplinowanie parlamentarzystów było konieczne, inaczej ustawa mogłaby zostać odrzucona. Przyznał tym samym, że Włochy zalegalizowały homozwiązki wbrew woli obywateli.

 

Swego oburzenia takim siłowym załatwieniem tej sprawy nie kryje sekretarz generalny episkopatu bp Nunzio Galantino. „Myślę, że we wszystkich partiach politycznych podnoszą się głosy o większe poszanowanie dla tych, którzy zostali wybrani, by bardziej liczono się z ich zdaniem. Oczywiście rząd ma swoje racje, ale wystąpienie o wotum zaufania jest porażką dla wszystkich” – powiedział Radiu Watykańskiemu jeszcze przed głosowaniem bp Galantino.

 

Przyjęta dziś we Włoszech ustawa o związkach homoseksualnych nie zrównuje ich z małżeństwami i nie daje im prawa do adopcji dzieci. Istnieją jednak obawy, że adopcje dla par gejowskich zostaną wprowadzone inną drogą.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

You may also like

Facebook