Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działający od początku lutego Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej to niektóre z tematów seminarium „Wspólnie dla onkologii” zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. – Onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania finansowego, państwowego i instytucjonalnego – akcentował Andrzej Duda.
W debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego środowiska onkologicznego i eksperci z MD Anderson Cancer Center – największego na świecie centrum onkologii, z którym współpracują także polskie placówki.
Podczas spotkania Prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe – obok chorób krążenia – znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, a u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.
– Z danych wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej – akcentował.
Na początku stycznia Andrzej Duda uroczyście podpisał i skierował do sejmu prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. – To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – mówił wówczas Prezydent o projekcie, który stwarza ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
Dziś, wyrażając nadzieję na szybkie prace nad ustawą, podkreślał: – To kompleksowa strategia dla Polski na lata pokazująca, w jaki sposób będziemy procedować w sprawach onkologicznych; od kwestii profilaktyki poprzez leczenie, opiekę nad pacjentem po działania badawczo-rozwojowe – te wszystkie elementy, które dzisiaj mają znaczenie tak fundamentalne.
Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem to jeden z efektów Światowego Szczytu pod tym samym tytułem, który odbył się w 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu tym przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.
The University of Texas MD Anderson Cancer Center to największy ośrodek onkologiczny na świecie, od lat zajmujący pierwsze miejsce w amerykańskich rankingach tego typu placówek. MD Anderson stworzył także globalną sieć „instytucji siostrzanych”, które współpracują z teksańskim gigantem w zakresie prowadzenia badań podstawowych, translacyjnych, klinicznych czy dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych. Od 2012 roku w sieci tej znajdują się polskie placówki – są to instytucje zrzeszone w konsorcjum Centrum Chemii, Biologii i Medycyny Translacyjnej Polska.