Wyhodowano naturalnych rozmiarów serce z komórek macierzystych

by

Zespół naukowców z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School poinformował na łamach czasopisma Circulation Research, że udało się wyhodować naturalnych rozmiarów serce z komórek macierzystych. Dotychczas miały już miejsce udane próby wyhodowania tego organu, jednak udało się stworzyć serce jedynie miniaturowych rozmiarów.

 

Jak informuje portal Popularna Nauka, „z serc, które nie nadawały się do transplantacji (od 73 dawców), za pomocą detergentu usunięto komórki i zastąpiono je dwoma typami komórek serca, uzyskanymi z komórek macierzystych skóry. Warto podkreślić, że w tej metodzie niezbędny jest szkielet organu, na którym zostają osadzone komórki macierzyste. Sam proces przypominał wznoszenie budynku od podstaw w oparciu o gotowy szkielet konstrukcyjny. Przez cały czas potrzebna była stymulacja substancjami odżywczymi, a serce musiało się znajdować w roztworze imitującym naturalne warunki. Po dwóch tygodniach, gdy serce osiągnęło pożądane rozmiary, naukowcy „aktywowali” je za pomocą impulsu elektrycznego”.

 

Do eksperymentu użyto pluripotencjalnych indukowanych komórek macierzystych, których wykorzystanie nie budzi zastrzeżeń moralnych. Przed naukowcami stoi zadanie udoskonalenia efektów badania, które będzie polegało między innymi na poprawie wydajności pluripotencjalnych komórek macierzystych. Praktyczne zastosowanie wyhodowanych narządów w celu ratowania ludzkiego życia i zdrowia może okazać się przełomowym etapem w medycynie.

 

Źródło: popnauka.pl

You may also like

Facebook