„Zacumowani” – wirtualna wystawa fotografii z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

/„Zacumowani” – wirtualna wystawa fotografii z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

„Zacumowani” – wirtualna wystawa fotografii z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie przygotowało wystawę fotografii dzieci z autyzmem „Zacumowani”. Można ją obejrzeć wirtualnie.

Projekt „Zacumowani” miał składać się z trzech etapów: świat widziany oczami dzieci autystycznych (gdzie one fotografują się nawzajem), świat dzieci autystycznych z perspektywy terapeutów i dokument obserwacyjny oczami fotografa z zewnątrz. Epidemia uniemożliwiła zrealizowanie projektu do końca, ale efekty pierwszego etapu można zobaczyć na wirtualnej wystawie.

Przez kilka dni uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Przedszkola Specjalnego „Pod Parasolem” w Tarnowie, do którego uczęszczają dzieci i młodzież z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną miały do dyspozycji dwa małe aparaty kompaktowe. Z niewielką pomocą opiekunów fotografowały swoje otoczenie i siebie samych. Dopełnieniem tych obrazów są ich własne komentarze zapisana pod zdjęciami, np.: „Hej, tutaj Gabi – wiecie, mam piękne włosy, a mama czesze mi takie fryzury, że panie z przedszkola mi zazdroszczą. Jestem piękna, pomimo, że zaczynam gubić zęby, ale wiecie.. taki wiek” albo „Cześć. Tu Krzysztof, lat 17. Bardzo lubię pociągi – znam ich trasy i poszczególne stacje. Mogę Ci także narysować kontynenty i państwa oraz wymienić wszystkie stolice. Ale moją największą pasją są instrumenty. Obecnie zgłębiam tajniki gry na perkusji”.

– Osoby z autyzmem inaczej odbierają obrazy i dźwięki, inaczej odczuwają dotyk. Często są nadwrażliwe na hałas, światło i zapach. Mają trudności z klasycznym okazywaniem emocji i budowaniem więzi. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością. Terapeuci pomagają dzieciom i młodzieży wejść w otaczający, mało znany im świat, czyniąc ich uczestnikami życia społecznego na miarę ich możliwości – wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Kuratorem wystawy jest Bogusław Hynek, a zdjęcia można oglądać w specjalnym pokazie na jego kanale na YouTube albo na stronach internetowych csm.tarnow.pl. Po okresie kwarantanny wystawa będzie dostępna w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Źródło: csm.tarnow.pl
By | 2020-04-02T21:05:31+02:00 czwartek, 02 kwietnia 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook