Zapłodnienie in vitro skuteczniejsze przy implantacji jednego embrionu

by

Implantacja dwóch embrionów podczas zapłodnienia in vitro może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę o ponad jedną czwartą, jeśli jeden z zarodków jest w gorszym stanie zdrowia, sugerują nowe badania. Badania te pokazują, że gdy jeden zdrowy zarodek jest przenoszony do macicy kobiety wraz z drugim zarodkiem gorszej jakości, szanse na ciążę zmniejszają się o 27%. Badanie zostało przeprowadzone na prawie 1500 zarodkach, które zostały wszczepione u kobiet w różnym wieku.

 

Eksperci twierdzą, że ciało ma tendencję do skupienia się na zarodku gorszej jakości i odrzuca ewentualną ciążę, zamiast koncentrować się na zdrowym zarodku, który mógłby prowadzić do udanej ciąży i porodu.

 

Badania zostaną przedstawione na dorocznej konferencji brytyjskiego Fertility Society w Edynburgu. Dane dotyczą 1472 świeżych transferów pojedynczych i podwójnych zarodka w piątym dniu po zapłodnieniu (stadium blastocysty). Badania przeprowadzono w okresie od czerwca 2009 do grudnia 2013 roku w klinice Nurture Fertility w Nottingham. Zarodki zostały ocenione przez embriologa w czasie transferu zarodka przy użyciu standardowego systemu klasyfikacji w IVF.

 

Wyniki wykazały, że w porównaniu do transferu pojedynczego zarodka, przenoszenie dwóch zarodków, gdzie jeden był dobrej jakości, a jeden słaby, zredukowało o 27% szanse na osiągnięcie ciąży, a transfer dwóch zarodków dobrej jakości też nie okazał się lepszy dla osiągnięcia ciąży.

 

„W pierwszym cyklu absolutnie polecam, żeby kobiety – nawet starsze kobiety – mające jeden zarodek dobrej jakości, przeniosły go do organizmu, a drugi zarodek zamroziły do przyszłego transferu” – powiedział Nick Raine-Fenning, dyrektor medyczny Nurture Fertility. Dodał także: „To badanie pokazuje znaczenie jakości nad ilością. Większość pacjentów ze zrozumiałych względów spodziewa się, że transferując za jednym razem dwa zarodki, wzrosną, a nawet podwoją się szanse na ciąże, jednak tak się nie dzieje w tym przypadku. Mamy nadzieję, że te badania pomogą klinikom wykonującym IVF zmniejszyć liczbę ciąż mnogich, jednocześnie utrzymując swoje najważniejsze wskaźniki sukcesu na wysokim poziomie”.

 

Badania nie wskazują jednak na to, że gdyby kobiety miały tylko dwa zarodki gorszej jakości, wciąż miałyby większe ryzyko nieosiągnięcia ciąży, niż gdyby przeniesiono tylko jeden zarodek.

 

Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) prowadzi kampanię, by przekonać kobiety o korzyściach płynących z pojedynczego transferu embrionu podczas IVF. HFEA  wskazuje na badania wykazujące ryzyko ciąży mnogiej w tym, że bliźnięta są sześć razy bardziej narażone na to, aby się urodzić przedwcześnie, niż dzieci z pojedynczych ciąż. Długoterminowe problemy zdrowotne wynikające z wcześniactwa to m.in. trudności z oddychaniem, porażenie mózgowe i inne problemy fizyczne.

 

Źródło: www.theguardian.com

You may also like

Facebook