Zidentyfikowano białko odpowiedzialne za spadek jakości oocytów wraz z wiekiem kobiet

/Zidentyfikowano białko odpowiedzialne za spadek jakości oocytów wraz z wiekiem kobiet

Zidentyfikowano białko odpowiedzialne za spadek jakości oocytów wraz z wiekiem kobiet

W czasopiśmie Nature Communications opisano wyniki badań, których celem było wyjaśnienie, dlaczego wraz z upływającym wiekiem u kobiet wzrasta ryzyko poronień oraz wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych u ich dzieci. Badacze nie ukrywają, że chcieliby doprowadzić do odsunięcia w czasie momentu, w którym kobiety stają się niepłodne.

 

Badania prowadzone w Biomedicine Discovery Institute na Monash University w Melbourne oraz na University College London wskazały na kluczowe znaczenie jednego z białek (ang. securin), które pełni bardzo istotną rolę w procesie mejozy (podziału) oocytów. Gdy kobiety przekraczają pewien wiek, białko to zaczyna być produkowane w ilości niewystarczającej do zapewnienia normalnego przebiegu mejozy, co powoduje spadek jakości komórek jajowych.

 

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia anomalii chromosomalnych i podnieść jakość oocytów u starszych kobiet, należy, zdaniem naukowców, zagwarantować odpowiedni poziom wspomnianego białka. „Teraz, gdy znamy przynajmniej jedną z przyczyn wzrostu liczby przypadków występowania zaburzeń chromosomalnych i poronień u starszych kobiet, możemy podjąć próbę zapobiegania temu zjawisku”, wyjaśniają badacze.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-06-02T12:51:00+02:00 piątek, 02 czerwca 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail