Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

/Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny. Między innymi nie trzeba będzie składać w gminie wniosku o przyznanie karty w formie aplikacji na telefon – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie karta ma dwie formy: plastikowego dokumentu oraz aplikacji mKDR na smartfona. Członek rodziny wielodzietnej może ubiegać się o wydanie ich obydwu lub tylko jednej. Zmiany spowodują, że mKDR ma zostać włączona do publicznej aplikacji mObywatel, na którą składa się teraz sześć usług, w tym m.in.: mTożsamość, eRecepta i mLegitymacja. Dzięki temu gminy nie będą już przyjmowały wniosków o mKDR. Będzie ona udostępniana za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

W projekcie znajdą się też przepisy zakładające wzrost kwot należnych gminie za obsługę KDR. Dodatkowo ujednolicona będzie stawka dotacji przysługująca za przyznanie KDR nowej rodzinie, niezależnie od tego, czy będzie to karta dla rodziców i dzieci, czy tylko rodziców.

DGP informuje także, że Ministerstwo zlikwiduje obowiązek składania przez gminy sprawozdań z realizacji ustawy o KDR, które są przekazywane w cyklu półrocznym. Będzie również przekazywać samorządom informacje o zgonach osób posiadających KDR (na podstawie danych z bazy PESEL), tak by można było dezaktywować te dokumenty.

Źródło: www.onet.pl
By | 2020-10-19T10:04:39+02:00 poniedziałek, 19 października 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook