5 maja – Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

by

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wielu miejscach na świecie, w tym Polsce, organizowane są z tej okazji różne wydarzenia, spotkania, marsze, warsztaty i happeningi mające na celu wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.

 

W ramach obchodów tego dnia w Białymstoku odbył się dzisiaj 14. już Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych oraz Festyn Integracyjny. Marsz wzywający do tolerancji i równouprawnienia zorganizował również Urząd Miejski w Sandomierzu, który pod hasłem „Razem, bez różnic” przeszedł ulicami miasta. Do świętowania dołączyły się także Częstochowa i Zielona Góra, w której dniu jutrzejszym – 6 maja będzie miał miejsce przemarsz osób niepełnosprawnych wraz z osobami działającymi na ich rzecz. W Częstochowie z kolei odbywa się miejski happening, mający na celu zwrócenie uwagi częstochowian na problem zajmowania miejsc parkingowych, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Wieczorem w mieście odbędzie się „Wyjątkowa Gala” podsumowująca wydarzenia projektu „Być wyjątkowym! Tydzień  życia z niepełnosprawnością”.

 

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Randez-vous de la Dignite („Spotkanie z godnością”). Obchody tego dnia skupiają uwagę społeczeństwa na wyzwaniach, jakie stawiają przed nim osoby z niepełnosprawnością, a także każą uznać w tych osobach wartość i godność, której tak często dzisiaj się im odmawia, nierzadko już od samego poczęcia.

 

Źródło: www.zielona-gora.pl, czestochowskie24.pl, pl.wikipedia.org oraz www.aktywni.bialystok.pl

You may also like

Facebook