Dzwonią, by odwrócić aborcję

/Dzwonią, by odwrócić aborcję

Dzwonią, by odwrócić aborcję

„Abortion Pill Rescue Network” to infolinia ratunkowa połączona z poradnią dla kobiet, które przyjęły pierwszą tabletkę aborcyjną i chcą się wycofać. Czy to w ogóle możliwe: odwrócić aborcję?

Infolinię ratunkową założyła i prowadzi organizacja Heartbeat International. Andrea Trudden, dyrektor ds. komunikacji, wskazuje, że w marcu infolinia odnotowała rekordową liczbę – 105 zgłoszeń od kobiet, które chciały wycofać się z rozpoczętej procedury poronnej. Trudden podaje również, że obecnie ponad 80% rozmówczyń rozpoczyna proces odwracania aborcji.

Metoda odwracania działania pigułki aborcyjnej jest możliwa, chociaż trudna. Mogą z niej skorzystać kobiety, które właśnie rozpoczęły procedurę aborcji farmakologicznej i zażyły pigułkę, ale chcą wycofać się ze swojej decyzji. Odwróceniu aborcji farmakologicznej sprzyja etapowość procesu.

Kobieta dostaje do zażycia dwie, a czasem trzy tabletki. Pierwsza z nich zawiera preparat RU-486, który blokuje receptory progesteronu – hormonu wytwarzanego przez jajniki, ochraniającego poczęte dziecko w pierwszym trymestrze ciąży. Brak hormonu powoduje zaburzenia funkcji śluzówki jamy macicy i uniemożliwia odżywianie dziecka, a tym samym jego wzrost i rozwój. Dziecko umiera na skutek niedożywienia i niedotlenienia. Proces wywołania poronienia trwa kilka dni. By go przyspieszyć podawany jest kolejny środek zawierający prostaglandyny o działaniu silnie skurczowym. Wywołuje to rozwieranie się szyjki macicy oraz skurcze macicy, co ułatwia poronienie. Jeżeli brak jest efektu poronnego, środek ten podaje się powtórnie. Przyjęcie drugiej tabletki jest już nieodwracane.

Kobieta, która szybko zmieni zdanie po zażyciu pierwszej tabletki i zgłosi się do kompetentnego lekarza, otrzyma duże dawki progesteronu, aby uzupełnić jego brak i tym samym ma szansę na uratowanie dziecka.

Trudden podkreśla, że kobiety podejmują decyzję o aborcji w ciężkim stanie psychicznym, a telefon do infolinii wykonują najczęściej z parkingów przed placówkami aborcyjnymi, gdzie zażyły pierwszą tabletkę, lub z samochodu w drodze do domu. Im szybsza jest zmiana decyzji, tym większe szanse na ratunek.

W Polsce tabletka aborcyjna nie jest dopuszczona do stosowania. Jej upowszechnianie i sprzedaż są przestępstwem. Natomiast jest silnie promowana w świecie przez przemysł aborcyjny, jako zapewniająca dyskrecję, i jako łatwa metoda domowa. Światowa Organizacja Zdrowia wydała pozytywną rekomendację, co spowodowało legalizację tej procedury, np. w Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-05-05T10:47:34+02:00 wtorek, 05 maja 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook