Kaja Godek: posłowie boją się zająć projektem #ZatrzymajAborcję

by FUNDACJA JZN
„Nabieramy przekonania, że być może gwarancja inicjatywy obywatelskiej w Polsce ma charakter wyłącznie iluzoryczny. Przegłosowanie projektu w pierwszym czytaniu, wrzucenie go do komisji i mrożenie go wiele miesięcy wskazuje na to, że posłowie boją się zająć tym tematem” – mówi Kaja Godek.

 

Kaja Godek, pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję, spotkała się z dziennikarzami we środę przed Biurem Podawczym Sejmu RP. 10 października przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina złożyli wniosek do Prezydium Sejmu o interpretację Regulaminu Sejmu RP. „Nasz niepokój budzi fakt wielomiesięcznej obstrukcji stosowanej przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny wobec obywatelskiego projektu ustawy #ZatrzymajAborcję – w świetle przepisów obowiązujących w Sejmie zwłoka ta jest nieuprawniona”.

 

„Nic nie stoi na przeszkodzie, by uchwalić ustawę #ZatrzymajAborcję i wykreślić jeden śmiercionośny punkt z obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej” – mówi Kaja Godek.

 


 

Czytaj także:

Prezes PFROŻ: wierzę, że do końca kadencji nowe prawo o ochronie życia ludzkiego zostanie uchwalone

 


 

30 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, którego celem jest wprowadzenie w naszym kraju zakazu aborcji z przyczyn eugenicznych. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 10 stycznia 2018 r. Po nim projekt został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (opinia pozytywna wydana 19 marca 2018 r.). Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 2 lipca 2018 r., prezydium tejże komisji złożyło wniosek o powołanie podkomisji nadzwyczajnej w celu rozpatrzenia projektu wyżej wymienionej ustawy.

 

Jak informują przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, po ukonstytuowaniu się nadzwyczajnej podkomisji 2 lipca 2018 r. do dnia dzisiejszego nie podejmuje ona wobec projektu żadnych prac.

 

„Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że opisane powyżej postępowanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z tym konkretnym projektem ustawy ma na celu jedynie pozbycie się problemu i przerzucenie odpowiedzialności na barki innego podmiotu, którego zadaniem jest przeciąganie prac legislacyjnych w nieskończoność” – czytamy w uzasadnieniu wniosku skierowanego dziś do Prezydium Sejmu RP.

 


 

Czytaj także:

Prezydent Duda deklaruje akceptację dla ustawowego zakazu aborcji eugenicznej

 


 

„Trudno mi jest dzisiaj ocenić, kiedy będzie znany termin zwołania posiedzenia, bo nie uzgodniłem tego jeszcze z członkami podkomisji. Trzeba cierpliwie poczekać – powiedział dziś KAI Grzegorz Matusiak, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rozpatrzenia obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję.

 

Fundacja Życie i Rodzina poinformowała także, że zdecydowała się również zgłosić naruszanie konstytucyjnych wolności i praw obywateli Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

 

Źródło: KAI

You may also like

Facebook