Kanada: przeszczep organów od pacjentów zmarłych w wyniku eutanazji

/Kanada: przeszczep organów od pacjentów zmarłych w wyniku eutanazji

Kanada: przeszczep organów od pacjentów zmarłych w wyniku eutanazji

Kanadyjskie prawo zezwoliło transplantologom na pobieranie organów od pacjentów, którzy zmarli po przyjęciu śmiertelnego zastrzyku. Do tej pory 26 pacjentów oddało pośmiertnie głównie rogówkę, skórę, zastawki serca, kości oraz ścięgna. Raport przedstawiony przez dziennik National Post dotyczy jedynie prowincji Ontario. Istnieje jednak prawdopodobieństwo przeprowadzania podobnych procedur w Quebec, ponieważ kwestia poboru organów od eutanatycznych pacjentów spotkała się tam z powszechną akceptacją.

 

Dr James Downar z organizacji Umieranie z Godnością (Dying with Dygnity Canada) twierdzi, że zalegalizowanie prawa do eutanazji zezwala na pobór organów od osób, które odeszły z powodów kardiologicznych i rozwiewa tym samym obawy, jakoby pacjenci ci byli zmuszani do oddania organów. Zaskakuje jednak fakt, iż żadna decyzyjna komisja nie zajęła się tym tematem, zanim zalegalizowano eutanazję.

 

Profesor Jennifer A. Chandler z uniwersytetu w Ottawie przestrzega przed bezkrytyczną akceptacją prawa do przeszczepów. W swoich rozważaniach wymienia kilka hipotetycznych sytuacji, które należałoby rozważyć z punktu widzenia etyki, prawa czy problemu klauzuli sumienia. Zastanawia się on, co zrobić, gdy prośba pacjenta o eutanazję wynika z jego chęci pomocy bliskiemu poprzez przekazania mu swoich organów; co, jeśli bliski zostanie poproszony o wyrażenie zgody na pobór organu od zmarłego w wyniku eutanazji, który nie zostawił takiej zgody? A co, jeśli chirurg transplantolog nie zechce dokonać takiego przeszczepu? Czy będzie do tego zmuszony? I co z sytuacją, gdy biorca nie wyrazi zgody się na przyjęcie organu od pacjenta eutanatycznego?

 

W Europie jedynie prawo w Belgii i Holandii zezwala na łączenie eutanazji z przeszczepami. W ciągu ostatnich siedmiu lat odnotowano tam 40 takich przypadków. Co więcej, lekarze z Centrum Medycznego uniwersytetu w Maastricht i Medycznego Centrum uniwersytetu w Rotterdamie opublikowali podręcznik do przeprowadzania złożonej procedury przeszczepu organu od osoby zmarłej na skutek eutanazji.

 

Problem przeszczepu organów od osób, które zmarły na skutek eutanazji, jest kwestią, nad którą etycy dopiero rozpoczynają swoje debaty. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej procedury mają swoje racje. Ważne, aby zastanawiać się nad nimi, zanim podjęte zostaną jakiekolwiek wiążące decyzje.

 

Źródło: www.mercatornet.com

By | 2017-04-28T10:03:50+02:00 środa, 03 maja 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail