Kim jest minister zdrowia Łukasz Szumowski?

/Kim jest minister zdrowia Łukasz Szumowski?

Kim jest minister zdrowia Łukasz Szumowski?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stał się twarzą informacyjną rządu ws. przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. W 1997 roku jako jedna z ostatnich osób spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wraz z żoną Anną byli prawdopodobnie ostatnimi Polakami, którzy mieli okazję za życia spotkać Matkę Teresę z Kalkuty. Obydwoje pracowali w “umieralni” – pierwszym domu założonym przez świętą. Tę historię w 2004 roku opisał „Mały Gość Niedzielny”. Państwo Szumowscy udali się do Indii w 1997 roku, po zakończonych studiach medycznych. Tam, przez prawie miesiąc w Kalkucie pracowali razem z Matką Teresą.

Łukasz Szumowski, we wspomnianym wywiadzie, podkreślał:

Robiliśmy różne rzeczy. Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte. Niektórzy wolontariusze od razu chcieli wszystko usprawniać. Siostry ze spokojem mówiły, że to nie jest pomoc charytatywna. Od tego są inne instytucje.

Prawdopodobnie wraz z żoną Anną byli ostatnimi Polakami, którzy spotkali się z Matką Teresą. Święta zmarła tuż po ich powrocie do Polski.

Minister Szumowski studia medyczne ukończył w 1997 r., rok później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Kierował w nim Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca. Jego specjalizacja to elektrofizjologia, dziedzina zajmująca się tymi schorzeniami.

W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 r. Ministrem zdrowia został w 2018 r., po styczniowej rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego.

Polacy zapamiętają z pewnością Łukasza Szumowskiego jako „ministra od koronawirusa”, ale on sam mówi dla Onet.pl: — Wolałbym zostać zapamiętany jako ten, który zwiększył o 1/4 ilość refundowanych leków onkologicznych, wprowadził strategię onkologiczną do życia. Jednocześnie zaznacza, że stoi za nim cały zespół Ministerstwa Zdrowia oraz działania premiera i pozostałych ministrów.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, malygosc.pl

 

By | 2020-03-16T16:21:10+01:00 poniedziałek, 16 marca 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook