Klinika „Budzik dla dorosłych” otwarta

by

Przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim 21 grudnia 2016 r. otwarto klinikę „Budzik dla dorosłych”. Klinika ma osiem łóżek oraz pełne zaplecze rehabilitacyjne i medyczne.

 

Olsztyńscy lekarze ze szpitala uniwersyteckiego od dawna zajmują się badaniami osób w śpiączkach, prowadzą m.in. badania weryfikujące, czy chory jest w stanie wegetatywnym, czy minimalnej świadomości, oraz prowadzą eksperyment naukowy polegający na wszczepianiu stymulatorów do rdzenia osobom w śpiączkach. Dotąd przeprowadzono 11 tego rodzaju operacji.

 

Lekarze w nowej placówce starają się „przyciągnąć ludzi, którzy na skutek choroby nie mogą się obudzić, przeciągnąć ich na stronę tych, którzy mają świadomość tego, co się dzieje wokoło. (…) Dzieciom stworzono wielką szansę, teraz jest możliwość dania nadziei dorosłym” – mówił podczas ceremonii otwarcia kliniki prof. Maksymowicz – neurochirurg i prorektor UM w Olsztynie.  Przyznał, że w ostatnich tygodniach lekarzom ze szpitala uniwersyteckiego udało się wybudzić ze śpiączki pacjenta przywiezionego z innej placówki.

 

W „Budziku dla dorosłych” znajduje się dwóch mężczyzn, obaj mają wszczepione stymulatory. Jeden z nich już nawiązuje kontakt z personelem; drugi z pacjentów przeszedł zabieg wszczepienia stymulatora kilka tygodni temu i jest rehabilitowany.

 

O pomoc do lekarzy z nowej kliniki zwróciło się do tej pory 50 rodzin, dlatego też w planach jest rozbudowa tej placówki.

 

Na ceremonii otwarcia była obecna Ewa Błaszczyk, prezes fundacji „Akogo?”, która powołała klinikę „Budzik” dla dzieci. Aktorka przyznała, że istnieje wielka potrzeba stworzenia kolejnych takich ośrodków; dodała, że już są prowadzone rozmowy w sprawie uruchomienia kliniki wybudzeń dla dorosłych w Warszawie.

 

„W Budziku dziecięcym przez 3,5 roku działalności odzyskaliśmy 31 bytów. Te osoby i rodziny tych osób dużo bardziej cenią to życie, które im zostało przywrócone – i to jest świadome. Cytując wieszcza: «ten tylko się dowie, kto cię stracił». Mam nadzieję, że tu będzie tak samo, bo dorosłych w tym stanie jest więcej. Wspieramy to miejsce z całego serca” – powiedziała Ewa Błaszczyk, która „Budzikowi dla dorosłych” podarowała tablicę z odciskami dłoni małych pacjentów dziecięcego „Budzika”.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

You may also like

Facebook