Naukowcy z Wielkiej Brytanii zapowiedzieli pierwszy przeszczep macicy przed końcem 2018 roku

by FUNDACJA JZN
Chirurg planujący wykonać pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii, zapowiedział, że chce przeprowadzić pierwsze operacje „przed końcem 2018 roku”. Pan Richard Smith, kierownik medyczny organizacji charytatywnej Womb Transplant UK, oznajmił także, że planuje pobrać organy od żywych dawczyń. W 2015 r. w Wielkiej Brytanii zatwierdzono 10 przeszczepów tego organu, jednak zostały one pobrane od dawczyń zmarłych.

 

Zespół medyczny planuje tym razem wykorzystać zarówno organy pochodzące od żyjących, jak i zmarłych dawców. Pan Smith, konsultant ginekologiczny w Queen Charlotte’s i Chelsea Hospital w Londynie, powiedział, że dzieje się tak dlatego, że procedura pobrania macicy od żywego dawcy może być teraz prostsza i bezpieczniejsza, a czas operacji zostać skrócony z 12 do 4 godzin. Z pytaniem do zespołu o przeszczep macicy zwróciło się w Wielkiej Brytanii około 750 kobiet.

 

Jak informuje BBC, transplantacje macicy przeprowadzono do tej pory w 10 krajach: Arabii Saudyjskiej, Turcji, Szwecji, USA, Chinach, Czechach, Brazylii, Niemczech, Serbii i Indiach. Po raz pierwszy dziecko po przeszczepieniu macicy urodziła kobieta w Göteborgu (Szwecja). 36-letnia wówczas matka otrzymała macicę od przyjaciółki (60 lat). Według BBC na świecie przeszczepione macicę otrzymały 42 kobiety. Narodziło się z nich 11 dzieci, w tym 8 w Szwecji.

 

Przeszczepy macicy budzą kilka kontrowersji. Kobieta decydująca się na taki przeszczep musi być gotowa na poddanie się kilku inwazyjnym operacjom i przyjmowanie leków immunosupresyjnych, a także na to, że jej ciąża będzie ciążą wysokiego ryzyka. Głębszej refleksji powinna być poddana m.in. kwestia przeszczepów nie ratujących ludzkie życie, do jakich należy przeszczep macicy (więcej: Przeszczep macicy – dziecko za jaką cenę?), a także ocena potencjalnego ryzyka utraty zdrowia, a nawet życia przez kobietę i jej dziecko. Innym dylematem moralnym jest fakt, że wszystkie dotychczas urodzone dzieci powstały w procedurze in vitro; w stadium zarodkowym były one implantowane do wcześniej przeszczepionej macicy.

 

Źródło: www.bbc.com

You may also like

Facebook